614 De Basutoponie is nog beter dan het Z. Afr. paard; hij is meer gedrongen, sterk gebouwd en heeft stalen spieren en pezen. Vele dezer paarden hebben den geheelen veldtocht medegemaakt. In het bovenstaande zien wij voor ons om te beginnen vele nuttige en practische wenken. In de eerste plaats betreffende het voedsel. Groen voeder kan voor paarden het eenige voedsel zijn zelfs bij matigen arbeid.. Tot groote krachtsinspanning en volharding stelt het echter niet in staat; het bevordert eene slap- en gevleesdheid, eene spoedige vermoeidheid en zweeten benevens de ongeschiktheid voor snelle gangen. Voor den arbeid, die van onze dienstpaarden gevergd wordt, is groen voeder alleen als onderhoudsvoedsel onvoldoende en toevoeging van krachtvoeder onmisbaar. Voor een deel is dit het gevolg van het groot watergehalte. Bij gebruik van hooi zouden de paarden zeker in veel gunstiger conditie verkeeren, maar hooi wordt in Indië niet gewonnen; gras daarentegen vindt men overal, dus zijn wij in het belang van een voeding, die onder alle omstandigheden mogelijk zal zijnT gebonden aan gras. De nadeelige werking hiervan is aan zeer velen bekend; bo vendien is verstrekking van goed versch gras niet altijd even gemakkelijk; in den drogen tijd toch moet het palen ver gezocht worden. Waarom dan ook nog niet in het algemeen meer met gedroogd gras gevoerd wordt, is mij een raadsel. Wel ziet men droog gras gebruiken om paarden in conditie te brengen voor een doel, waarbij snelheid, kracht en volharding in bijzondere mate ver- eischt worden b.v. voor afstandsrittendan wordt het versche gras een of meer dagen in de zon gedroogd, alvorens het als voedsel te verstrekken. Ongetwijfeld brengt men het paard daardoor in een toestand, waarin het zeer gevoelig voor de werking van krachtvoeder zal zijn. Al onze dienstpaarden voortdurend in zulk een conditie te hebben, daarnaar moet gestreefd worden. Waar het noodig mocht zijn b.v. bij zware marscben, manoeuvres, enz. kan dan het toe dienen van meer dan het gewone ration krachtvoeder zijn doel niet missen. Door gewennen aan zulk droog lang voer zullen de paarden ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 620