615 heel gemakkelijk leeren wat minder kieskeurig te zijn in het voedsel, dat de natuur hun in den meest ongunstigen tijd nog overvloedig aanbiedt, doch dat zij thans versmaden: het dikwijls zeer uitgedroogde gras. Het voordeel op zulk een wijze onze paarden overal en te allen tijde goed en gemakkelijk te kunnen voederen, is waarlijk niet gering. Ook de wijze van stalling heeft blijkbaar veel invloed en moge bij de bevolking hierin op goede wijze betrekkelijk eenvoudig kunnen worden voorzien, voor onze legerpaarden is dit niet zoo eenvoudigniettegenstaande de groote bezwaren zal echter ook hiervoor eene bevredigende oplossing gevonden kunnen worden. Verder moet men zich bij de opvoeding van het veulen nauw keurig rekenschap kunnen geven van de werking der natuur, ten einde niet door verkeerde maatregelen haar tegen te werken, integendeel haar zoo noodig op doelmatige wijze te kunnen on dersteunen. De practijk heeft in dit opzicht veel geleerd. Het is toch een uitgemaakte zaak, dat gedurende het eerste levensjaar voor namelijk het beenderenstelsel zich gaat ontwikkelen (dus in de hoogte); in het tweede levensjaar ontwikkelt zich het veulen daarentegen voornamelijk in de breedte, vooral wat betreft spieren, borst, longen, enz.na het tweede levensjaar gaat de ontwik keling in beide richtingen ongeveer hand aan hand. Als wij dus in de ontwikkeling willen ingrijpen, kunnen wij zulks alleen in de eerste twee levensjaren doendaarna zal verdere bemoeienis nutteloos zijn altijd wat hoogte en massa betreft en gaat de natuur verder ongestoord haar gang. Door middel van de voeding kan de fokker in hooge mate de ontwikkeling van het veulen besturen. Waar, wanneer en in welke mate hij moet ingrijpen, wordt bepaald door een aanhou dende en zorgvuldige waarneming van de verschijnselen, die tij dens de ontwikkeling van het veulen optredendaartoe zijn ech ter slechts zeer ervaren fokkers in staat, vooral in de gevallen, waar de verscheidenheid in het fokmateriaal groot is. Waar bij ons ervaren fokkers ontbreken, moeten wij ze trachten te vormen en wel door hun in den aanvang de meest duidelijke en practi- sche wenken te geven. Door b. v. het type van het benoodigde paard zoo duidelijk en

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 621