- 616 scherp mogelijk in hoofdtrekken aan te geven, door het fokma- teriaal alleen te zoeken in exemplaren, die, zij het ook in kleiner of grooter taille, in vorm het verlangde type reeds veel nabij komen, door practische wenken omtrent hoofdzaken, waarop hij de opvoeding in het bijzonder moet gelet worden, door eenvou dige middelen tot eigen controle enz., zal zeker veel bijgedragen worden tot bereiking van het doel. Dit is m.i. mogelijk en waar dan meer algemeene aanwijzingen voor het fokken voor ons bij zonder doel teruugebracht worden tot meer duidelijk omschre- vene, moet het fokken bij de bevolking ook meer algemeen worden. Het gouvernement, dat zelf als fokker voorgaat, en hierin zeker onder de meest gunstige conditie verkeert, zal zich dan tot taak moeten stellen voortdurend de gegeven aan wijzingen, wenken, enz. uit practische ondervinding en resultaten te controleeren, te wijzigen of aan te vullen. Zooals wij gezien hebben, heeft de ondervinding geleerd, dat er een zekere verhouding tusschen hoogte en massa bestaat, waar bij het paard zijn maximum geschiktheid voor den troependienst zal bezitten. Dat de taille van dit type niet voor alle rassen dezelfde zou kunnen zijn, is niet te verwonderen; maar dat zij om en bij de 1,40—1,50 M. gelegen is, heeft de rijke ondervinding ons geleerd. Met al hetgeen wij van de Sandelhouts en Arabieren weten, zouden wij om te beginnen ons benoodigd dier in een product van 1,40 M. kunnen zoeken; hebben wij dit type eenmaal, dan zal wellicht de taille nog voor verhooging vatbaar blijken. Wat het fokmateriaal betreft, de regeering zou als fokker zoo wel Arabische als Sandelhouthengsten en merriën moeten aan wenden, ten einde daaruit voor de toekomst de meest gunstige en voordeelige richting voor het fokken bij de bevolking te kun nen vaststellen. Verder zou zij moeten overgaan tot de oprich ting van eenige dekstations, waarbij in het begin met een mini mum aantal Arabische dekhengsten kan worden volstaan. Hier voor kunnen langzamerhand ook exemplaren gebezigd worden altijd in de veronderstelling van eene remonteering met Arabie ren—die in dienst bewezen hebben van uitmuntende hoedanigheid te zijn. Dat wij zulke exemplaren zullen aantreffen is geen gewaag de onderstellingdit zal dan niet alleen de fokkerij, maar ook de uitgaven tot aanschaffing van dekhengsten ten goede komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 622