617 Stelt men dan eindelijk onder bijzondere voorwaarden deze ■dekhengsten gratis beschikbaar voor officieele goedgekeurde mer- riën en wordt er gezorgd voor strenge controle en nauwkeurige registratie, dan is zeker alles gedaan om de fokkerij bij de bevol king algemeen ingang te doen vinden. Behalve als krachtig middel om de bevolking meer algemeen aan het fokken te zetten, zal eene remonteering met Arabieren ons bovendien nog een ander eveneens zeer gewichtig doel kun nen doen bereiken. Dan niet meer zoo afhankelijk als thans van den aanvoer van Sandelhouts, zijn wij in staat eenige con trole uit te oefenen op den uitvoer van paarden van het eiland Soemba. Met b.v. den invoer van paarden beneden de 3 of 4 jaar op Java en andere eilanden slechts onder bijzonder bezwarende voorwaarden toe te staan, zou een der verderfelijkste oorzaken van den achteruitgang van het Sandelhoutras zoo niet geheel, dan toch grootendeels den kop ingedrukt kunnen worden en •daarmede paal en perk gesteld worden aan den zoo geweten- loozen handel van de arabische paardenhandelaren, waartegen over wij tot heden zoo machteloos stonden, Hiermede heb ik in hoofdtrekken een overzicht gegeven van eene belangrijke aangelegenheid, waaromtrent een beslissing niet ver meer af ligt. Zooveel mogelijk heb ik getracht dit te doen in verband met de ondervinding der jongste oorlogen. Ofschoon Arabier en Austr. ponie geschikte legerpaarden zijn gebleken, heeft een keuze daaruit gevolgen van zeer uiteenloopenden aard. Biedt de Arabier ons als remontepaard buitengewoon veelzijdige voordeelen aan, de Austr. ponie niet; de hieraan verbonden voor- deelen zijn betrekkelijk gering, zeer eenzijdig en kunnen zelfs in nadeelige overgaan. Ik heb in het bovenstaande uitsluitend over het Sandelhout- paard gesproken en niet over andere inheemsche rassen. Als reden hiervan de overtuiging, dat in eene verbetering der Sandels de grootste waarborg ligt om in den kortst mogelijken tijd tot het gewenschte doel te geraken. Over de fokkerij in de Preanger heb ik niets vermeld: ik geloof niet, dathier de resultaten aan de verwachting zullen beant woorden en zulks tengevolge van het groote gebrek aan eenheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 623