- 621 willekeurig denken aan de omwenteling in de Duitsche vesting artillerie na 1866, waar daarvan wordt gezegd 1): „Das ganze Wesen dieser Truppe, welche bis dahin den Endzweck ihrer Tha- tigkeit darin gesucht hatte auf dem Exerzir-Bastion an den nie ihren Platz wechselnden Geschützen taglich dieselben reglements- maszigen Tritte aud Griffe zu machen und taglich nach dersel- Scheibe zu zielen, wurde umgewechselt." Al is ook heden eene dergelijke omwenteling niet zoo moeilijk als een 35 jaar geleden, de dienst dient thans bij dit gedeelte ook voor te gaan, zelfs ook voor de hoofdofficieren der vestingartillerie, hoe vreemd dit, waar men zoo iemand nooit buiten zijn bureau ziet, ook moge klinken. De bedoeling moet toch wezen, dat zoo iemand geroepen zal kunnen worden, de artillerieverdediging van de stellingen in Java's binnenland te leiden. Hand aan hand met de boven door mij genoemde nadeelen, als een gevolg van het ingewikkelde raderwerk, gaan nog die, welke veroorzaakt worden door de talrijke overplaatsingen der officieren van den eenen tak van dienst bij de andere. In het I. M. T. No. 11 van 1901 is door mij daar reeds op gewezen en de wenschelijkheid uitgesproken, „dat men hier „evenals in Holland tot eene gedeeltelijke scheiding van het „officierskorps in een bereden en een onbereden gedeelte mocht „overgaan, omdat anders misschien te laat zal blijken, dat alle „kosten der ombewapening voor niet zijn geweest, omdat de com- „mandanten buiten hun schuld niet hebben geleerd hoe van hun „prachtig materieel het meeste nut te trekken." Toen ik nu voor de zooveelste maal weer op het schietterrein kapiteins zag. die een eenvoudig vuurtje van 4 stukken telkens moesten staken om fouten te herstellen, springhoogten te bereke nen enz., kon ik niet anders dan dezen wensch beamen, want wat zullen diezelfde kapiteins in het vijandelijk vuur van eene batterij snelvuurgeschut terecht brengen. En toch, evenals toen moet ik ook nu opmerken, dat alleen het thans gevolgde stelsel van overplaatsing daarvan de schuld is, nog verergerd door het groote gewicht, dat aan administra tieve werkzaamheden wordt gehecht. 1) Militarische Briefe. Kraft von Hohenlohe. Brief 11.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 627