624 Hij zorgt, dat de uitgaande stukken in orde zijn. De inspeo teerende chef kan toch niet beoordeelen, of de batterij voldoende geoefend is in 't terrein of in't gedekt stelling nemen enz.. Hoe wel er tegenwoordig veel ophef wordt gemaakt van de beoor deeling op het schietterrein, zoo moet men daar niet te veel waar de aan hechten. De geringste fouten in administratief werk kun nen nooit goed gemaakt worden door het prachtigste optreden op het schietterrein, noch door blijken van ernstige studie. Mochten bovenstaande regelen reeds aangetoond hebben, dat de wijze van werken, overplaatsen en beoordeelen, welke thans bij de artillerie wordt gevolgd, onmogelijk een „kriegsmassig" officierskorps kan voortbrengen, er dreigt thans nog een gevaar, hetwelk, indien het niet wordt afgewend, zal meewerken om den slechten geest te verergeren, n. 1. het niet meer optreden van de artillerie tegen den inlandschen vijand Ziet men toch op 't oogenblik, waar op vier plaatsen van den archipel wordt gevochten, nergens artillerie gebruiken, hoeveel te minder zal dit geschieden indien door het invoeren van een modern bergkanon van 6 a 7 cM. met kanonterugloop de be weeglijkheid nog aanmerkelijk wordt verminderd, zooals reeds in dit tijdschrift is aangetoond en de proeven op Banjoe Biroe hebben bewezen. Juist dit optreden op het gevechtsveld, al is het ook „maar tegen den inlandschen vijand", doet een goeden practischen geest onder het officierskorps bestaan en doet mannen uitblinken, die het in dienst van „het raderwerk" zouden hebben afgelegd. Indien deze gelegenheid tot optreden te velde ook verdwijnt, zal men in oorlogstijd langzamerhand kunnen beschikken over officie ren, die slechts op de kantoorkruk met pen en inkt, maar niet te paard of te voet met kruit en lood den vijand hadden leeren bestrijden. Door „Artilleur" is er voor het eerst op gewezen der berg- artillerie geen moderen granaatkartetsvuurmond, maar een licht granaatkanonnetje te geven. Ieder, die den daarover in Holland gevoerden pennestrijd gevolgd heeft, zal hebben opgemerkt, dat ook vele groote mannen op artilleristisch gebied zich voor der gelijke vuurmonden verklaren. De oorlog in Zuid-Afrika heeft de voordeelen daarvan nog duidelijker aan het licht gebracht. Mogen nu de meeste Europeesche staten toch tot de invoering

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 630