Van grootere granaatkartetsvuurmonden voor de veldartillerie hebben besloten, hier, waar het geldt, het al of niet bruikbaar maken der bergartillerie voor den oorlog tegen den inlandschen vijand, mag men geen oogenblik aarzelen deze zoogenaamde pom poms in te voeren. Ook het voorstel van Artilleur om deze kanon nen te laten dragen door paarden uit de Padangsche Bovenlanden lean ik van ganscher harte toejuichen. Met een zoodanig uit geruste sectie komt men overal, zelfs in Djambi en Korintji. Moge bovenstaande regelen worden beschouwd als een ernstig streven om op bestaande fouten te wijzen, en de hoop worden uitgesproken, dat van de aanstaande reorganisatie gebruik zal worden gemaakt om hierin eenige verandering ten goede te bren gen, welke dus in hoofdzaak zal moeten bestaan in: 1. Het minder ingewikkeld maken van den dienst ten behoeve van „het raderwerk." 1) 2. Eene gedeeltelijke scheiding van het officierskorps in een onbereden en een bereden gedeelte. 3. Het invoeren van een bergkanon, geschikt voor den oorlog tegen den inlandschen vijand. Besluit men hier niet toe, dan zijn de millioenen, voor de om- bewapening benoodigd, voor niet uitgegeven want: Die Geist der Artillerie sitzt in ihren Offizieren! H. C. 1) Men moet niet meenen, dat ik hen, die uitmunten in administratieve werkzaamheden, geringschat. Ik wil alleen maar beweren, dat men Tan hen nooit goede aanvoerders in oorlogstijd kan verwachten Men zou bijvoorbeeld diegenen, die als luitenant en kapitein op de bureau's hebben uitgeblonken, nog na hunne pensionneering als kapitein als ambte naar daarop kunnen laten doorwerken. Dit zou den gekeelen dienst ten goede komen. Dl. I. 1903. 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 631