IETS OVER OSS GEWEER, Uit de bladen vernam ik het heugelijke nieuws, dat het ijverig pogen van den overste Giel, om de infanterie een lichter wapen te geven, groote kans van slagen heeft, daar er een proef wordt genomen met het door ZHEG. verlichte Mannlichergeweer. De erkentelijkheid van ons voetvolk is daarover groot, doch er moet mij iets van het hart hieromtrent n. 1. dit: Het scheen mij toe uit verschillende uitlatingen hier en daar, als bijv.„dat het dus mogelijk was gebleken ons wapen te verlichten", dat de bekendheid met de geweertechniek of de belangstelling daarin, wat op hetzelfde neerkomt, in het Indische leger niet groot is, wat te betreuren valt, want dan zou men hebben geweten, dat Duitschland, Rumenië en Oostenrijk dat zelfde Mannlichergeweer bezitten echter met een gewicht van 3,845 KG. (het onze weegt z. b. 4,4 KG.), terwijl Italië een Mannlichergeweer heeft van 3,7 KG., De invoering dagteekent eveneens van 1895 of vroeger, zoodat wij in allen geval ook dat geweer hadden kunnen hebben, instede van nu veel tijd en geld te moeten besteden aan het vermaken. (Neemt men van het geweer van 3,7 KG. een stuk van den loop af, zooals bij het geweer Giel is gebeurd, dan zal men tot een gewicht van 3,5 KG. kunnen komen). Iemand, die met de commissie van proefneming in den Haag aanraking had gehad, vertelde mij in ernst, dat der commissie pok het lichte Mannlichergeweer was aangeboden, doch dat zij het zwaardere verkoos, omdat zij bang was, dat onze boerenjongens bijv. den grendelknop scheef zouden trekken (sic). Echter had ook in 1895 reeds bekend kunnen zijn, dat voor het Indische leger vóór alles een licht geweer noodig is, zelfs al souden de bal listische eigenschappen wat minder daardoor worden. M. i. kan men gerust voor het Indische leger een kort geweer, het midden houdende tusschen karabijn en geweer, een z. g. buks invoeren om de eenvoudige reden, dat er nergens in Indië een gevechts-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 632