VOOR DE PRACTIJK. Wenken voor den strijd tegen den inlandschen vijand. Wanneer we de verrichtingen te Atjeh van den laatsten tijd nagaan, dan valt 't op, dat er steeds enkele personen op den voorgrond treden, die meermalen succes hebben, terwijl er anderen zijn, die zich evenveel, misschien nog meer lichamelijk inspannen, zonder echter ook maar eens eene behoorlijke overvalling of oplichting te doen. Waar het dan niet ligt aan gebrek aan doorzettingsvermogen, gemak zucht geheel moet worden weggedacht, moet er eene andere grondige reden zijn en die is dan ook in den regel te vinden in gebrek aan taalkennis. Ieder, die wel eens op patrouille is geweest met een niet of gebrek kig Maleisch sprekenden gids, heeft de noodzakelijkheid leeren inzien van de kennis van de Atjehsche taal. Bij het voortdurend speuren naar schuil plaatsen van kwaadwillige hoofden is het noodig, dat men telkens en telkens menschen opvat en deze zonder tusschenkomst van een gids zelf dadelijk de noodige vragen stelt. Bij ondervraging door tusschenkomst van een gids gaat de moreele indruk weg, de pressie vermindert sterk en men geeft aanleiding tot ontwijkende antwoorden. Voor de comman danten van kleine speurcolonnes is kennis van de Atjehsche taal onmisbaar. Ra deze uitspraak komen we tot 2 conclusiënin de eerste plaats wordt daarmede veroordeeld het stelsel van het elders achterlaten van het gezin door de infi0. officieren, omdat vanzelf die zoogenaamde veertienmaan- ders gunstige uitzonderingen daargelaten weinig hart hebben voor de zaak en er tegen opzien voor dit luttele tijdsverloop een moeilijke taal te gaan beoefenen, waarvoor de handleidingen nog zoo onvoldoende zijn. In de 2de plaats wordt daarmede veroordeeld het systeem der gratificatiën voor 't afleggen van examen in Oostersche talen, waarbij als eisch is ge steld, dat het examen Maleisch alle andere moet voorafgaan. Hiermee kom ik op een onderwerp, dat ik vroeger, op Java zijnde, reeds had willen aanroeren: waarom toch wordt dat Hoog Maleisch in ons leger zoo hoog gesteld Moeten we niet oneindig meer waarde hechten aan een officier, die zich in het Javaansch goed kan uitdrukken en slechts het noodige Kazerne Maleisch daarbij kent, dan aan een ander, die een prachtig opstel kan leveren over het Hoog Maleisch „subjectief passief" of het „toestandswoord", doch van een eenvoudig gesprek van zijn Ja-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 635