43 met den besten wil ter wereld een schilderij kan maken. Het duurt, ten overvloede, lang voor een paard zooveel ver zameld kan worden als voor een zijgang noodig is en op het hier gezegde grondt zich mijn bewering, dat in de militaire rijklassen mot hun meerendeels middelmatige ruiters en hun beperkten africhtingstijd nooit gebogen zijgangen worden gereden, behou dens wellicht door een rijkunstig zeer bevoordeelde met een paard, dat een bijzonderen aanleg heeft, welk uitzonderingsgeval, in dien het zich al voordoet, voor de practijk van geen waarde is. Ik geef toe, dat voor de uitvoering van ongebogen zijgangen eenige bedrevenheid wordt vereischt, welke echter in de eerste plaats gemakkelijk wordt verkregen en verder van even weinig militaire waarde is als die, noodig om een paard andere kunstjes alsapporteeren, aan een bel trekken e d. te leeren. Zooals de Heer H. zegt, ontwikkelt het beoefenen van de ge bogen zijgangen het gevoel van den remonteruiter zeer, doch ook hier zijn verschillende maren onder het oog te zien. Men moet dit „beoefenen van gebogen zijgangen" in twee soorten onderscheiden: le het oefenen van den ruiter in het rijden dei- gebogen zijgangen en 2» het toepassen van deze gangen bij de dressuur door den geoefenden ruiter om het paard te oefenen in kracht en behendigheid onder den ruiter. Tot oefening van den ruiter is in de eerste plaats een paard noodig, dat de zijgangen goed uitvoert, en voor de ontwikkeling van zijn rijkunstig gevoel is het een conditio sine qua non, dat dit gevoel ook werkelijk in zoodanige mate aanwezig is, dat het vatbaar is voor de hoogere ontwikkeling, die de gebogen zijgan gen vereischen en die o.a. medebrengt, dat de ruiter in alle gan gen nauwkeurig voelt, hoe de hoefindrukken vallen. Het is een ijdel streven iemand diep in een tak van weten schap te willen laten doordringen, als het noodige begripsver mogen hem niet is gegeven en evenzoo kan niemand aan het beoefenen van gebogen zijgangen denken, als hij niet met het noodige voelsvermogen is geboren. Wanneer de geboren ruiter eenmaal, door oefening op een in gebogen zijgangen volleerd paard, onder een goed leermeester, weet, wat er aan een zijgang is te voelen en waar hij dus op een ongeoefend paard naar moet streven, dan eerst kan hij eraan

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 63