46 het paard, die zich uit in stijve, beperkte, houterige gangen. Door voorzichtige, zaakkundige behandeling went het spoedig aan die vreemde invloeden en bij geregelden arbeid, in geleidelijke op klimming verricht, herneemt de natuur haar rechten en het paard toont zijn oude krachtige gangen weer, die door zaakkundige oefening verder worden ontwikkeld. Zoo taai is de natuur, dat de verkeerd gereden zijgangen, die onder andere nadeelen het paard op de voorhand in plaats van op de achterhand brengen, het maar betrekkelijk zelden op den duur bepaald bedervende andere meer rationeele arbeid tijdens de dressuur en ook de latere geregelde dienst bij den troep in ongekunstelde gangen heffen de nadeelen der pseudo zijgangen op en doen hun direct gunstigen invloed op de bewegingen van het paard gelden. De paarden, die de Heer H. had af te richten, toonen volgens zijn beschrijving loodrecht staande voorbeenen, met een goed ge- vormden, behoorlijk schuinliggenden schouder, „die den, in het „soldatenpaard zoo gewenschten, ver vooruitgrijpenden pas waar borgt" (ik citeer uit het artikel van den Heer H.) en meer an dere, voor rijpaarden zeer voordeelige, eigenschappen. Toen de paarden aankwamen was de voedingstoestand bepaald slecht; ze verkeerden in een toestand van vervuiling en hadden na enkele weken verblijf op Atjeh te lijden van een dikke win tervacht, een en ander ten gevolge hebbende, dat zij in den begin ne wat slap waren. Later veranderde deze toestand geheel, zoodat de paarden thans in zeer mooien voedingstoestand, kerngezond en levens lustig zijn. Ik vermeen, dat, wanneer men een en ander overweegt, de logica een meer rationeele verklaring geeft voor de verbetering van de paarden tijdens de dressuurperiode dan die, welke in ver keerd gereden zijgangen zou liggen. Bij de bespreking van de resultaten, welke door zijn zijgangen met betrekking tot den galop verkregen zouden zijn, gaat de geachte schrijver nu toch wel wat al te ver. De Engelschen, wars van gekunstelde africhting, hebben paarden geproduceerd, die op het punt van galoppeeren de paarden van alle andere ras sen overtreffen, de Arabische niet uitgesloten. Zulke producten

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 66