DE RICHTIXG BIJ DE VESTINGARTILLERIE. (Met Plaat I.) Onder richten van vuurmonden verstaat men het geven van een zoodanigen stand aan den vuurmond, dat het projectiel zonder storende invloeden het doel in het gewenschte punt treft. Een vuurmond kan op verschillende wijzen in de richting ge bracht worden, zoodat men, om de meeste zekerheid van een goede richting te hebben, de nauwkeurigste methode zal toe passen. Evenwel nauwkeurig en vlug zijn twee begrippen, die bij de vestingartillerie dikwijls in botsing komen en bedenkt men nu, dat het richten een onderdeel van het eigenlijke vuren is en nog steeds de grondregel geldt, dat wie het eerst inge schoten is, een zeer belangrijk voordeel op zijn tegenstander heeft behaald, dan volgt hieruit, dat niet alleen nauwkeurigheid, maar ook vooral vlugheid een factor is, waarmede bij het rich ten rekening moet worden gehouden. Als regel kan men dus aannemen, dat, wanneer men de keuze tusschen de directe en de indirecte richting heeft, men de eerste zal verkiezen, daar deze, wat nauwkeurigheid en vlugheid betreft, boven de andere richtwijze staat. Maar dikwijls is de directe richting niet mogelijk en moet men wel tot de indirecte richting zijn toevlucht nemen en dan staat men dus voor de vraag, welke methode toegepast moet worden, die welke de grootste vlugheid, of die welke de grootste nauwkeurigheid waarborgt. Indachtig aan bovengenoemden grondregel zullen, hoop ik, met mij de meesten wel de voorkeur geven aan de vlugste, zij het dan ook niet de nauwkeurigste methode. 't Is waar, we kunnen nu bijna zeker zijn, dat het eerste schot van iederen vuurmond voor de uitwerking verloren isi

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 68