49 maar is de afwijking van dien aard, dat de zijposten haar nog kunnen waarnemen, dan heeft het schot ruimschoots zijn plicht vervuld, want we hebben nu voor de zijdelingsche en hoogte richting een basis, waarop we verder ons vuur kunnen regelen. De kijker Rooseboom is ingericht om afwijkingen van hoogstens 25°/oo in den kijker waar te nemen, terwijl men, door richting over den kijker heen, nog dikwijls zal kunnen uitmaken of het schot links of rechts buiten het veld van den kijker gevallen is. Bij de andere instrumenten (richtvlak van Roijen en rooihark) kunnen veel grootere afwijkingen waargenomen worden. Nu moet de zijdelingsche richting al heel onnauwkeurig ge geven zijn, wil men een afwijking van 25%0 verkrijgen en zorgt men dus slechts, dat 't vlugge niet in 't nonchalante overgaat, dan kunnen dergelijke afwijkingen gerust tot de hooge uitzon deringen gerekend worden. Al mag de nauwkeurige methode ons meerdere zekerheid omtrent de goede zijdelingsche richting geven, voor de uitwer king zijn in beide gevallen de eerste schoten eener batterij toch verloren, want al mag de vuurmond nog zoo zuiver in de rich ting staan, de onbekendheid met de juiste elevatie geeft als re gel een afwijking, wat het of betreft. Bij de indirecte richting moet het dus ons streven zijn den vuurmond zoo vlug mogelijk een zoodanige strekking te geven, dat de afwijking van het eerste schot nog voldoende waarneembaar is. Wenschelijk ware het daarom bij de bestaande en nog in te voeren vuurmonden op hooge affuiten richtbaken tot kanonnen in te voeren, die zeer zeker een vlugge en vrij nauwkeurige richting toelaten en zeer eenvoudig zijn samengesteld. Ook de rooihark (voor de overeenstemming met het richtvlak en den daarbij behoorenden verdeelden cirkelrand in %0 van den straal te verdeelen), 't plankje Reitsma en richtschalen (bij 12 c.M. K.A.) kunnen ons bij de indirecte richting van veel nut zijn. Wel worden genoemde hulpmiddelen reeds veelvuldig in het gar nizoen en te Batoe Djadjar toegepast, doch nog steeds wacht men op de officieele invoering en een daarmede gepaard gaan den aanmaak, want natuurlijk zijn de zelf aangemaakte vrij pri mitief en dus onzuiver. Maar, niettegenstaande dit alles, zijn we reeds een belangrijke Dl. r, 1903. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 69