- 50 schrede voorwaarts gegaan door de -invoering van het richtvlak van Roijen, waarvan de heer Winter in n°. 5 van den jaargang 1902 eene beschrijving met eenige toepassingen gegeven heeft. En al dreigt nu dit instrument ons soms een graad van nauw keurigheid te geven ten koste der snelheid van richting, toch zijn er verscheidene gevallen van indirecte richting denkbaar, waarin we vroeger hulpeloos stonden en die nu met dezen kij ker tot een bevredigende oplossing kunnen gebracht worden. Het doel van dit schrijven is, naast eenige wenken voor de directe richting, eene opsomming te geven van de verschillende methodes van indirecte richting. Wat deze laatste betreft, veel nieuws is er op dit gebied niet te leveren, daar het Hollandsche „Voorschrift op den Batterij dienst enz", hieromtrent vrij uitvoe rig is en de heer Winter ons eenige methodes aan de hand deed, die voor het richtvlak van Roijen van toepassing zijn. Toch vond ik laatst in de Revue d'Artillerie een artikel over „Repartition des feux d' artillerie" (afl. Juni 1899—Maart 1900) dat, hoewel voor het vuren der veldartillerie bestemd, veel be vat, wat ook voor de indirecte richting bij de vestingartillerie van groot nut kan zijn en zeer zeker uitmunt door zijn een voudigheid en mijns inziens een paar gevallen, door den heer Winter behandeld, op nog eenvoudiger wijze tot oplossing brengt. Bij de behandeling van het richtvlak van Roijen zullen deze van zelf ter sprake komen. DE DIRECTE RICHTING. Men richt directwanneer men richt met het richtvlak van Roijen, met den opzet over de vizierkorrel of met de richtmid- delen, welke deze bij de gladde vuurmonden vervangen, op het doel zelf, of wel, nadat op die wijze de richting zoo goed mo gelijk bepaald is, op een punt, dat zich beter dan het doel af- teekent en alsdan hulprichtpunt wordt genoemd. De voorlaadvuurmonden en de mortier van 7 cM. A. worden hier verder buiten beschouwing gelaten, daar hunne richtmid- delen te veel van die der andere vuurmonden afwijken. Bij de directe richting heeft men twee gevallen te onderschei-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 70