54 Men krijgt dan n. 1. een nieuwe richtas, loopende van den oogdop (bij O. H. o en correctie o) naar de linker vizierkor rel. Deze nieuwe is 1,03 maal de oorspronkelijke en maakt hiermede een hoek van 13° 80'. De waarde van een verdeeling op den dwarsarm wordt dus kleiner dan 1 °/oc. Verder staat de dwarsarm niet meer loodrecht op de nieuwe richtas, hetgeen ook tot fouten aanleiding geeft. Bij de eerste richting over de linker vizierkorrel zal men dus een zijdelingsche afwijking van het schot krijgen. Nadat deze afwijking gecorrigeerd is, zal de zijdelingsche richting goed blij ven, daar deze fouten voor kleine correcties te verwaarloozen zijn. Het gebruik van den opzet zal als regel gepaard gaan met dat van het quadrant, zoodat dan de opzet alleen dient voor het geven der zijdelingsche richting. Vooral zal dit voorkomen bij het beschieten van ondiepe doelen en wanneer geen groote vuursnelheid gevorderd wordt. Van de andere achterlaadvuurmonden is alleen 7 cM. K.A. vol doende ingericht voor het zoeken van een hulprichtpunt, ten eerste door zijn langen dwarsarm en verder door de mogelijkheid van achterwaartsche richting. "VVenscht men bij 7 cM. L. A. of 12 cM. K.A. van de achter waartsche richting gebruik te maken, dan kan men dit verkrij gen door tusschen oogdop en richtblokje een stopnaald aan te bren gen (onverschillig tegenover welke verdeeling deze komt) en daarna over de bovenste punt van de vizierkorrel en de naald te richten. Deze methode werd eenige malen met succes te Batoe Djadjar toegepast. II. Richten op beiuegencle doelen. 't Is wel niet noodig hierbij op te merken, dat de richting steeds over opzet en vizierkorrel moet plaats hebben, daar hier steeds de grootste vuursnelheid gevorderd wordt. Beweegt het doel zich in zijdelingsche richting, dan moet hiermede rekening worden gehouden bij het geven der correctie. In de practijk ziet men reeds, dat hierbij tot het laatste oogen- blik gericht wordt en ook het monteeren reeds gedurende het richten geschiedt. Zou eene bepaling hieromtrent in ons reglement voor de be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 74