55 diening van het geschut niet wenschelijk zijn? Ook zou het ongetwijfeld aanbeveling verdienen bij kartetsvuur en vuren met op o getempeerde granaatkartetsen den richter te leeren den vuur mond op 't oog ongeveer waterpas te stellen en de zijdelingsche richting hierbij over het midden van den vuurmond niet te nauwkeurig, maar vooral vlug te geven. Uit den aard der zaak komen voor deze wijze van richten voornamelijk de lichte vuurmonden in aanmerking, dus 7 cM. L. A. en 7 cM. K. A. DE INDIRECTE RICHTING. Men richt indirectwanneer men op eenige andere wijze dan bij de directe richting te werk gaat. Dat de indirecte richting in een toekomstigen oorlog veelvuldig toepassing zal vinden, be hoeft wel geen betoog. De korte vuurmonden, die uit den aard der zaak in gedekte opstellingen tot hun volle recht komen, zullen wel steeds tot deze richtwijze gedwongen zijn. Ook voor de lange achterlaadvuunnonden, waarmede binnen kort de Indische vestingartillerie bewapend zal worden, geldt dit, aangezien het z.g. kaartvuur, dat ook dit soort vuurmonden dikwijls zal moeten afgeven, geen andere richtwijze toelaat. Een grondige kennis der verschillende wijzen van indirecte richting, niet alleen voor officieren, maar ook voor het kader, is dus een gebiedende eisch en niet genoeg aandacht kan hieraan op onze kaderschool gewijd worden. Als algemeenen regel geldt bij de verschillende wijzen van in directe richting, dat zoo mogelijk na afloop hiervan een hulp richtpunt moet worden gezocht of geplaatst, met behulp waarvan steeds gericht wordt. Het gebruik van het quadrant zal ook hierbij wel in de meeste gevallen blijven toegepast, om gelijke reden als hiervoor bij de directe richting werd vermeld. Bij opstelling van eenige vuurmonden naast elkaar wordt na afloop der indirecte richting zoo mogelijk eenzelfde hulprichtpunt gezocht en hierna bij alle vuurmonden met de O. H. van het rech- terstuk opnieuw op het hulprichtpunt gericht. Hierdoor wordt een belangrijke oorzaak van verschil in dracht weggenomen. Bij het geven der elevatie met het quadrant (vóór dat men het

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 75