56 hulprichtpunt gezocht heeft) kunnen toch de vuurmonden, door fouten in het quadrant of onnauwkeurig stellen daarvan, reeds verschillen in elevatie verkrijgen. Dit geeft dus reeds aanleiding- tot verschil in O.H. bij het zoeken van het hulprichtpunt, dat nog vermeerderd kan worden door slecht richten op dit punt. Neemt men nu echter voor alle vuurmonden de O.H. van één stuk, zij die dan ook foutief, dan hebben tenminste alle vuur monden diezelfde fout en kan deze bij het inschieten gecorrigeerd worden. Zeer gewenscht is het, dat deze tweede richting op het hulprichtpunt door den batterijcommandant of een der sectiecom mandanten persoonlijk gecontroleerd wordt, ten einde zekerheid te hebben, dat alle richters heteelfde punt genomen hebben. Bij de indirecte richting hebben achtereenvolgens twee hande lingen plaats: 1. Het in de rooiing brengen voor het eerste schot, d.i. het bren gen in de gewilde strekking, of evenwijdig daaraan, van het ver ticale vlak, gaande door de zielas. 2. Het geven der elevatie met het quadrant. Met het onder 1. genoemde zullen we ons hier bezig houden en hierbij de twee gevallen, of het doel zichtbaar is of niet, beschouwen. Yoor de volledigheid worden ook die instrumenten en hulp middelen behandeld, welke niet ofücieel bij onze vestingartil lerie bestaan, doch alvorens tot een behandeling der verschillen de methodes van indirecte richting over te gaan, wensch ik eerst nog 't een en ander op te merken over de richtschalen, zooals die op dit oogenblik aan de alfuit bevestigd zijn. Reeds vroeger zagen we, dat het gebruik van richtschalen wel degelijk toepassing zal kunnen vinden, wanneer het door sterken wind, regen, mist enz. onmogelijk is van een hulprichtpunt ge bruik te maken. Het groote voordeel van de richtschalen is, dat ze den man schappen, die den vuurmond in de richting moeten brengen, ver- oorlooven dit zoo gedekt mogelijk te doen, vooral wanneer het geven der elevatie met het z.g. spiegelquadrant geschiedt, waar door de richter niet op de trede behoeft te klimmen, maar op de bedding kan blijven staan. Een nadeel echter is, dat de krijtlijn of het blikken plaatje,

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 76