57 welke noodig zijn om ten opzichte daarvan de achterrichtschaal te verplaatsen, niet steeds op hun plaats blijven, maar door het zijwaarts uitschuiven der beddingplanken eene foutieve zijdeling- sche richting veroorzaken. Een krijtlijn kan daarenboven dool aarde of regen uitgewischt worden. Verder zijn de richtschalen niet te gebruiken bij noodbeddingen, bestaande uit twee radplan ken, steunende op 3 loodrecht daaronder gelegen ribben. En zeker zal het vele malen voorkomen, dat we uit gebrek aan beddinghout of aan tijd, tot dit soort beddingen onze toe vlucht zullen moeten nemen. Zou nu dit euvel, aan richtschalen verbonden, niet op de een of andere wijze te verhelpen zijn? Mijns inziens ja en wel door een dergelijke richtwijze in te voeren, als het vorige jaar voor den mortier van 7 cM. A. beproefd en zeer voldoende bevonden werd 1). Zonder hier nader op deze methode in te gaan, zal ik in 't kort beschrijven, hoe ik mij het principe, dat bij den mor tier ten grondslag lag, bij de andere vuurmonden toegepast denk. Stel links van de bedding (op een afstand van 2 dM.) is aan de vóór- en achterzijde hiervan een piketpaal ingeslagen, wier koppen een paar dM. boven den grond uitsteken, zoodat die piketpalen onwrikbaar in den grond staan. Is nu de vuurmond op de een of andere wijze in de richting gebracht, dan heeft dus ieder punt aan de voorzijde der affuit een bepaalden afstand van den voorsten en ieder punt aan de achterzijde der affuit een bepaal den afstand van den achtersten piketpaal. Wanneer de vuurmond dus na het afgaan van het schot uit de richting gegaan is, dan kan men hem weer in de richting brengen, door een punt aan de voorzijde der affuit weer op zijn bekenden afstand van den voorsten piketpaal te brengen en op gelijke wijze met een punt aan de achterzijde der affuit te handelen. Liggen nu beide punten in een lijn evenwijdig aan de zielas, dan zal men, door b.v. den afstand van het achterste punt tot zijn piketpaal (af te lezen op een hierna te noemen richtschaal) 1 °/00 van den onderlingen afstand van beide punten te verande ren, ook den vuurmond 1 °/0, hebben omgezet. Beide punten moe- (1) Een soortgelijke richtwijze, als hierna volgt, is, meen ik, indertijd ook in Holland voor gesteld door den sergeant-majoor-titulair Dommershuyzen van het 2e regiment vesting artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 77