van de achterste richtschaal, op 81 geplaatst, tegen den piket paal aangebracht worden. Wenscht men meer of minder correctie aan den vuurmond te geven, dan verandert dus het richtschaalverschil. De voorste richtschaal moet tusschen twee speken van het linker rad gestoken worden, zoodat een der manschappen bij het vooruitbrengen van het stuk tijdig moet waarschuwen, wanneer halt zal worden gehouden. Na iedere richting worden de richt- schalen afgenomen en ter zijde gelegd. De messingen plaat met verdeelingen op de richtschalen behoeft pas ter hoogte van de piketpalen te beginnen. Hoewel dit idéé natuurlijk voor verbetering vatbaar is, zoo geloof ik toch, dat het principe, waarop het berust, juist is en mochten dus eventueel richtschalen op deze wijze aangebracht worden, dan zal men het nadeel, tot nu toe aan deze richtwijze verbonden, overwonnen hebben, want beide punten aan de affuit en beide piketpalen hebben een onveranderlijken stand t.o.z. van de zielas en waarborgen dus een goede zijdelingsche richting. Daarentegen blijft het groote voordeel der richtschalen, n.l. een eenvoudig en gedekt in de richting brengen tvan den vuurmond behouden, terwijl een nieuw voordeel verkregen wordt en wel het gebruik bij de noodbedding, dat tot nu toe niet mogelijk was. Laat ons nu de verschillende gevallen van indirecte richting beschouwen. A. Doel zichtbaar van af de voorliggende dekking of een verhoogde standplaats achter den vuurmond. a. Richibaken tot kanonnen. De twee lichtbaken worden op den vuurmond bevestigd en door een man, achter den vuurmond op een verhooging staande, op het doel gericht. Zijn geen lichtbaken tot kanonnen aan wezig, dan kan de vuurmond bij niet te sterken wind met een richtlood in de richting gebracht worden. Beide methodes zijn wel het eenvoudigst en vlugst en moeten dus, waar mogelijk, worden toegepast. b. De Rooihark. Na den vuurmond op het oog zoo goed mogelijk in de rich ting gebracht te hebben, wordt de rooihark op de voorliggende

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 79