66 werken, sterker, dus zwaarder geconstrueerd zijn dan indien men de affuit vrij liet terugloopen. Evenzoo zal de eigenlijke affuit lichter kunnen zijn, indien men de verbinding tusschen vuurmond en affuit veerend maakt, maar ook dan zal men niet beneden een bepaald gewicht kunnen afdalen, omdat de affuit niet alleen den gematigden terugstoot geheel stilstaande moet kunnen verwer ken, maar ook, omdat zij door haar gewicht moet medewerken om het stijgeren tegen te gaan bij het schot, teneinde aldus den volmaakten stilstand, dien men bij het kanonterugloopsysteem eischt, te bereiken. Toch zou die kanonterugloopaffuit lichter kunnen zijn dan die met veerende schop, indien niet de veerende verbinding tusschen vuurmond en affuit eene zoodanige gewichts vermeerdering met zich bracht, dat de eventueele vermindering te niet gedaan wordt. Bij de thans gebruikelijke affuithoek en vuurhoogte is de geheele stilstand bij de gunstigste remconstructie slechts dan te krijgen, indien de afgelegde affuit minstens 870 KG. weegt (zie Schw. Zeitschrift für A. u. G. Schnellfeuer Feldkanonen von G. Stang). Hierbij weegt het terugloopende deel 400 KG. (vuurmond rem- cylinder), de terugloop bedraagt 1 M., de vuurhoogte 1 M. en de afstand van het zwaartepunt van het stuk tot den staart 2,2 M. Intusschen eisclite dezelfde overste Stang als lid van de Noor- weegsche Commissie voor het snelvuurmaterieel, dat het gewicht van het Ehrhardtsche stuk tot hoogstens 925 KG. vermeerderd zou worden om van den stilstand verzekerd te zijn. Evenzoo komt Krupp tot een gewicht van 954 KG. voor het afgelegde stuk C/1902. Tenzij nu een andere gewichtsverdeeling van het stuk-voer tuig over vóór-en achterstel mogelijk blijkt, meen ik nog steeds bij mijn opinie te moeten blijven, dat ons veldstuk minder zal en kan presteeren dan het 1800 KG. zware Europeesche materieel. Het vraagstuk van de verdeeling van het stuk over vóór- en achterstel van het voertuig is bij onze veldartillerie reeds meer ter sprake geweest. Men heeft daartoe reeds eenige jaren ge leden te Banjoe Biroe proeven genomen. De resultaten dier proeven zijn mij echter niet bekend. Om den toestand van het afgelegde stuk ten opzichte van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 86