68 Bij ons veldkanon bedraagt de druk van den staart in den affuit- haak 91 KG. Waar nu het afgelegde stuk 616 KG. en de voor wagen 551 KG. weegt, zal dus het voorstel 643 KG., het achter stel 525 KG. wegen. Slaan we nu een autoriteit op het gebied der voertuigconstruc tie na, n.l. Kaiser: „Construction der Kriegsfuhrwerke", dan vin den we daarin enkele bezwaren vermeld tegen een te groot gewichts- verschil tusschen vóór- en achterstel van vierradige voertuigen. Prof. Kaiser komt dan le als gevolg van lange berekeningen tot de conclusie, dat de trekkracht in meer dan eenvoudige verhou ding toeneemt met de belasting van het rad. „Het is daarom niet hetzelfde of een last met twee of vier raden vervoerd wordt. Bestaat de last uit 4 gelijke deelen, waarvan er één op elk der gelijke raden rust, dan is voor het 4 radig voertuig, de trekkracht per rad K noemende, de totale benoodigde kracht 4 K. 2 radig voertuig (dus 2 deelen der last op 1 rad) de benoodigde trekkracht per rad 2f K, dus de totale trek kracht 5 K. Wanneer dus hetgeen B. echter niet wenscht het voor stel eens het gewicht o kreeg, en dus voor het achterstel 1200 KG. beschikbaar kwam, dan zou het vervoer van liet stuk een trek kracht vereischen, die 25% grooter is dan die, die thans benoodigd wordt bij gelijke belasting der vier raden. Aangezien ook nu die raden niet gelijk belast zijn en B. ook niet een voorwagen gewicht o KG. wil, maar een van 250 KG., zoo zal men voor zijn stuk niet een 1,25 maal zoo groote trekkracht eischen, doch eene, die om een getal te noemen ongeveer 10 grooter is dan de thans benoogdigde. Aldus wordt de beweegbaarheid, die we zoo hoog noodig heb ben, geschaad. Kaiser besluit dan ook dit gedeelte met de woor den: Auch die gleichförmige Yertheilung der Last auf alle Ra der des Fuhrwerkes verdient aus diesem Grunde Beachtung". Tot een gelijke conclusie komt ook Carp („Overzicht der mo derne verbeteringen bij het veldmaterieel der artillerie", Mil. Speet. 1899 blz. 307) „op ongelijke wegen, of daar, waar diepe karresporen zijn, op akkers enz. is gelijkmatige belasting van het geheele voertuig aan te bevelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 88