- 70 men tenminste een last van 50 KG. te verplaatsen heeft, neemt men bij voorkeur 2 X 25 KG en niet 1 X 10 en 1 X 45 KG. Resumeerende zijn tegen de methode door B voorgesteld 3 bezwaren in te brengen, die m. i. nog al gewicht in de schaal leg gen n. 1. le. een grootere trekkracht is benoodigd, 2e. omvallen van het voorstel zal nog menigvuldiger voorko men dan thans, 3e. grootere oogenblikkelijke krachtsinspanning wordt van de bespanning geëischt bij iedere terreinhindernis. Minstens genomen moet men die methode daarom eerst aan een zeer nauwgezette langdurige beproeving onderwerpen met onbevooroordeelde proefnemers, alvorens in eene richting, waarin ons zoo weinig practische resultaten bekend zijn, stappen te doen, die zulke ingrijpende gevolgen zullen hebben. Intusschen bij deze technische bezwaren nog de door B. zelf erkende tactische voegende, doet m.i. eenigszins vermoeden, waar om men in Europa den voorgestelden weg niet ingeslagen is. Wijselijk licht B. die tactische bezwaren niet toe; heeft hij zich de gevolgen gedacht, die het ontnemen van alle munitie van het stuk met zich brengt? Dan resten ons dus alleen nog de middelen tot gedeeltelijke ophef fing van ons mindervermogend stuk en wel die sub 3 en 4 genoemd. Waar het stelling nemen in snellen gang, dus met opgezeten kanonniers, moet kunnen geschieden, is bij het stukgewicht fei telijk dat van 5 (bij ons 6) kanonniers te tellen, en worden onze paarden dus in staat geoordeeld 1167 -+- 5 X 65 1492 KG. te verplaatsen in draf en in het terrein. Maakt men nu alle kanon niers bereden, dan zou men hun gewicht kunnen benutten om een afgelegd stuk van 800 KG. tegen een voorwagen van 642 KG. in te voeren. Of ook deze methode wenschelijk is, meen ik te mogen betwijfelen, want in zeer zware terreinen kunnen nu de kanonniers afzitten en trekt de bespanning dan werkelijk' 1167 KG., terwijl ze anders steeds het zwaardere gewicht zou moeten verwerken. Bovendien zou de grootere behoefte aan paar den aan deze oplossing bezwaren in den weg leggen. Ten slotte rest dan de mogelijkheid alléén op den voorwagen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 90