kanonniers te vervoeren. Hierop zal men echter moeilijk meer dan vier kanonniers plaats kunnen doen nemen. Hun gewicht op 65 KG. rekenende, moet men voor hen 200 KG. reserveeren. Men kan dan een 1200 KG. wegend stuk (den druk van den staart der affuit in den haak van den voorwagen op 90 KG. stellende) verdeelen in 690 KG. voor het afgelegde stuk en 510 KG. voor den voorwagen, zoodat men zonder opgezeten kanonniers het gunstigste voertuig krijgt, of wel men kan voor het afge legde stuk 820 KG. nemen en voor den voorwagen 380 KG. De laatste weegt dan als voorstel met opgezeten kanonniers 380 90 -f 260 730 KG., dus de helft van het voertuiggewicht. De leege voorwagen van het Krupp-geschut C/1902 weegt echter reeds 400 KG., dus kan mogelijk wel onze voorwagen door gerin gere spoorbreedte en radhoogte tot een gewicht van 380 KG. teruggebracht worden, maar dan heeft men ook geen enkel projec tiel bij den vuurmond beschikbaar. Door den nood gedrongen kan ik me voorstellen, dat men den munitievoorraad van het stuk vermindert, echter zou ik— om tactische redenen - nooit be neden een lOtal projectielen willen gaan. Dit minimum getal op 70 KG. stellende, geloof ik, dat onze voorwagen minstens 380 -j- 90 (20 KG. voor verpakking en uitrustingstukken) 470 KG. we gen zal en hieruit vloeit voort, dat het afgelegde stuk een gewicht van 1200 (1167) 470 730 (697) KG. niet mag overschrijden. In aanmerking nemende, dat we binnenkort over een ruimen voorraad uitmuntend positiegeschut zullen kunnen beschikken, ben ik zoo vrij een geheel tegengestelde opinie te hebben als B. omtrent de taak, die de veldartillerie wacht, na ons retireeren naar het bergland. Juist dan zal die artilleriesoort verre van als positie-artillerie gebonden te worden—, meer dan te voren nog, een licht en beweeglijk stuk behoeven. Om dan, wanneer ons paar- denmaterieel uitgeput raakt, en slechts aan te vullen zal zijn met minderwaardige elementen, een offensief-defensieve tactiek te kunnen volgen, die toch alleen eenige kans op succes voor onze legermacht biedt, in 's vijands flank en rug te kunnen opereeren, is het noodig, dat de zeer mobiele colones kunnen beschikken over zeer beweeglijke artillerie. Dit kunnen we niet aan de bergartillerie overlaten, deze kan de veld bijspringen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 91