72 maar numeriek is zij te zwak en ballistisch niet bij machte haar taak geheel over te nemen. Daarom kom ik, niettegenstaande het betoog van B., weer op mijn denkbeeld terug, geen grooter gewicht, zoolang we niet een beter of grooter paard hebben. Dus niet boven de 1200 KG. en dan een stuk, dat aan alle eischen, die de beweegbaarheid stelt, vol doet, dus een rationeele verdeeling van den last over voor- en achterstel. En wanneer men dan het stuk niet van alle munitie ontblooten wil, dan komt men op een gewicht van 700 KG. voor het afgelegde stuk. Aangezien nu de firma Krupp bij het kanon terug loopsysteem een rendement per KG. van het afgelegde stuk van 86,S KGM. toestaat (materieel C/1902), kunnen we dus ons projectiel een arbeidsvermogen mededeelen van 86,8 X 700 60,76 MT., dus ongeveer 60 MT. Want B. is het toch zeker met mij eens, dat, waar we moge lijk reeds quantitatief achterstaan bij onzen eventueelen tegen stander en dus niet ook qualitatief zijn mindere mogen zijn, we zeker een kanonterugloopstuk het onze zullen moeten kunnen noemen. Zulk een stuk laat toch het snelste en, met de min ste moeite, het meest juiste vuur toe. Hoe B. dan echter op blz. 334 beweren kan„Is het gewicht nog te grootclan maar een geschut zonder glijdaffuit", (1) begrijp ik niet. Moet men hieruit de gevolgtrekking maken, dat B. terugkeeren wil tot het stelsel met veerende schop of mogelijk zelfs het ongeremde stuk behouden wil? Deze oplossing zou ons zeker heelemaal van den wal in de sloot helpen. Zonder toch het beoogde doel gewichts vermin dering te bereiken, zouden we dan een stuk bezitten, dat zeer zeker in hoedanigheid bij dat van den vijand achter zou staan. Blijkbaar verkeert B. nog in de reeds lang onjuist gebleken meening, dat een kanonterugloopstuk zwaar der zou moeten zijn dan een met veerende schop. Ik geloof, dat het overbodig geacht mag worden, hier nogmaals (1) Gaarne zou ik een korter woord hebben voor vuurmondterugloop en affuitterug loop. Het woord glijdaffuit, door B. gevonden, vind ik niet alleen ieelijk, maar bovendien onjuiat, omdat zijn glijdaffuit in plaats van te glijden juist absoluut stilstaat. Beter ware daarom de benaming wieg affuit voor vuur mondterugloopaffuit

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 92