74 minderd wordt, want anders wordt het maximum arbeidsver mogen overschreden. Voert men de snelheid op tot 500 M., dan verkrijgt men daar bij een projectielgewicht van slechts 4,7 KG-, dus iets meer dan dat van ons tegenwoordig projectiel (4,3 KG.) Dit is beslist te weinig, dus moeten we zoeken tusschen V0 424 en V„ 500 M. Bij: V0 475 vinden we een projectielgewicht 5,26 en bij Vo 450 een projectielgewicht van 5,81 KG. Bepalen we onze keuze uit deze beide gewichten, dan lijkt mij dat van 5,26 KG. het meest gunstige, omdat we dat projec tiel de grootste V0 kunnen mededeelen, dus gestrekter banen bereiken met grooter eindsnelheid en daarmee gepaard gaande dieptewerking van de G. K.. Natuurlijk heeft de G.K. van 5,81 KG. grooter inhoud, de vulkogels zullen hier ook zwaarder moe ten zijn om aan de G.K. dezelfde werking in de diepte mede te deelen. En hier ben ik op het punt gekomen, waar ik B mededeelen kan, dat hij mij inderdaad niet begrepen heeft, toen hij uit mijne woorden: Indien we nu maar een kleiner kaliber nemen,, „dan kunnen we het lichtere projectiel een grootere metaalbelas- „ting gevendaardoor de aanvangssnelheid beter behouden en aldus „op de grootere afstanden nog een voldoend juist schot krijgen afleidde, dat ik mij verbeeldde, dat men in Indië verder zijn zou in de projectiel-constructie dan in Europa. Ook deze conclusie is onjuist. Juist omdat ik hetzelfde wil als Europa, daarom wil ik een kleiner kaliber. Indien men toch het 5,26 KG. zware projectiel uit een 7,5 cM. kanon schiet, dan heeft het slechts een metaalbelasting van 120 gram,, tegen het 6,5 KG. projectiel eene van 148 gram. Dit laat ste projectiel zal dus zijn grootere snelheid bovendien nog beter behouden en dus zal het 5,26 KG. zware projectiel het geheel tegen het andere afleggen in eindsnelheid. De metaalbelasting van het projectiel van 5,26 KG. moet dus opgevoerd worden en dit is alleen mogelijk door kalibervermindering. Al gaat nu zoo'n projectiel ook op een potlood gelijken, dan begrijp ik niet,, waarom een artillerist zich hierover ergeren zou en nog minder,, dat die gelijkenis eenigen invloed hebben zou op de keuze van

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 94