731 en ze een plaats, op ongeveer 100 M. ten N. van Tjot Iri achter Oen spoordijk, naast de 3e sectie aanwees. Intusschen stroomden de vijandelijke benden, ziende, dat de •colonne maar steeds niet vooruit kwam, toe, waarop de colonne commandant den rechtervleugel der gevechtslinie door de mare- chaussée deed verlengen. Eindelijk zond de bevelhebber te 9 uur 15' last om voorwaarts te gaan, waarop de gevechtslinie in beweging kwam, terwijl haar eene tweede compagnie als reserve nagezonden werd. 10 uur 15' was de vijandelijke stelling door de 4 brigades marechaussée on der den len luit. G. K. Dijkstra en een sectie infanterie bestormd en genomende vijand sloeg op de vlucht. Langzaam rukte de colonne nu voorwaarts tot masdjid Ateuh Lam Lo-West, in Baba Djoeroeng en Oleh Tjoet eene kleine be zetting achterlatende en bij Boeng Mangen, masdjid Ateuh en Lam Lo eene sectie opstellend, tot dekking van de Zuidflank der colonne. Aan majoor Soeters werd van dat voorwaarts gaan bericht gezonden, met verzoek met zijn colonne naar Lam Hasan op te rukken. Deze berichten werden door dien hoofdofficier onge veer te half elf ontvangen. Door de verschillende kampongs trekkend, kwamen zijne beide compagnieën te 12 uur's middags in Lam Hasan aan. Zooals we gezien hebben, was Lam Hasan reeds door ma rechaussée van de le colonne bezet, wat niet belette, dat een tiental Atjehers de cavaleriepatrouille, die het bericht van de aankomst van den troep in Na Hatan aan den commandant der le colonne moest brengen, verhinderde verder te gaan. Majoor Soeters deed daarop den N. en O. rand van Lam Hasan bezetten en kreeg, in den Z. 0. hoek daarvan, verbinding met de le colonne. (1 uur n.m.) Overste Bendien kon te 12 uur 's middags aan den bevelheb ber de tijding zenden, dat de weg tot Lam Gloempang vrij was. De genietroepen hadden de bruggen hersteld en de verschillende versperringen opgeruimd. Kolonel Stemfoort gaf daarop onmid dellijk aan den transporttrein en de voor aflossing bestemde 5e com pagnie 12e Bataljon, onder kapitein S. A. Drijber, last om af te mar cheer en.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 109