753 Belang aan te marcheeren, daar stelling te nemen met het front naar het Noorden en den trein, onder dekking van de daarbij aan wezige infanterie, onmiddellijk naar Lam Soet door te zenden, met de cavalerie als linkerflankdekking. Zoo geschiedde. De co lonnecommandant bleef op een heuveltje nabij den W. rand Zuid- Bralon waarnemen en ontving daar van een artillerist de tijding, dat een stuk geschut en een mitrailleur in 's vijands handen wa ren. Een oogenblik later meldde een onderofficier, dat de infan terie den vijand reeds verdreven had en dat luitenant Deibert om een trekdier liet vragen. Die waren intusschen reeds door gezonden, waarom te 3 uur 40' aan de achterhoede het bericht werd gezonden: „Als het stuk niet mede kan, dan laten springen „met dynamiet." Wij zagen reeds, dat zulks niet geschiedde. Toen de colonnecommandant den majoor van der Noordaa West van Lam Bada zag, verplaatste hij zich naar de heuvels O. van Belang en zag daar achtereenvolgens de beide stukken geschut uit Lam Bada in Westelijke richting over de sawah terugvoeren, de beide 7 cM. elk getrokken door een muildier en enkele artil leristen, de mitrailleur op veldafïuit getrokken door eene sectie infanterie van de compagnie Bruynis. Het hooger bedoelde peloton van de 3e compagnie trok, Z. van de sawah om, op den standplaats van den colonnecommandant terug en werd, bij aankomst te Belang, opgesteld op de heuvels in de sawah Z. O. van die kampong, met het front naar het O. en Z. O. uit welke laatstgenoemde richting de vijand toen ook reeds schoot. Om zeker te zijn, dat de trein behoorlijk naar Lam Soet zou doormarcheeren en, daar aangekomen, doelmatig zou worden ge plaatst, zond de colonnecommandant den chef van den staf dien trein achterna (3 uur 50' n.m.). Toen de beide stukken nabij Belang gekomen waren, gaf de infanterie ze aan een paar brigades marechaussée over en kreeg kapitein Graafland last den terugmarsch te vervolgen. Vrij geregeld trok nu ook de achterhoede terug, gedeeltelijk langs de bentengs op de sawah tusschen Belang en Lam Bada (het peloton repeteergeweren), en gedeeltelijk langs den rand van het bedekte terrein ten Z. van die sawah (14e Bataljon en bezet ting Senelop). De colonnecommandant vernam nu ook nadere bijzonderheden

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 131