754 omtrent het gevecht der achterhoede. De commandant van Sene- lop was te vlug geweest met het in brand steken der benteng. De bezetting was, voorafgegaan door de geniesoldaten onder luitenant Plantenga, op Lam Bada teruggetrokken toen van alle kanten, on der woest geschreeuw, drommen vijanden waren komen opzetten. Door het vuur der repeteergeweren en van de 1 compagnie 14e met' het detachement Reurts werden zij teruggeslagen. Laatstgenoemd detachement kreeg daarbij een doode en een gewonde, die een oogenblik vóór den troep bleven liggen, doch toen door den officier van gezondheid Razoux-Kühr, onder hevig vijandelijk vuur en met behulp van een paar dwangarbeiders, werden weggehaald. Een paar met klewang bewapende Atjehers drongen zelfs zoo dicht op, dat de dokter van zijn revolver moest gebruik maken. Een sectie infanterie joeg dien vijand terug. Het tweede veldstuk was daarna, met behulp van de sectie Rij nen, over het vrij open terrein in W. richting vervoerd. In stede van voorloopig op hare plaatsen te blijven, waren de 2e sectie repeteergeweren en de l6 compagnie van het 14e Batajon achter de sectie Rijnen, en het detachement Reurts langs den Zuidrand van Lam Bada op Bralon teruggetrokken, zonder er op te letten, wat nog in Lam Bada was achtergebleven. Daardoor kwam luitenant Deibert tegenover een bende te staan die, komende uit Mon Tasik, Lam Bada in den Z. O. hoek was binnengedrongen. Door het te snel, in niet gewenschte rich tingen, terugtrekken van de achterhoede was majoor van der Noordaa dus aanvankelijk niet bij machte geweest luit. Deibert hulp te zenden. De bergartillerie in Lam Djampoe had intusschen de naar het Noorden gekeerde flank der teruggaande colonne beschermd. Toen nu de geheele achterhoede in Belang was aangekomen, met tal van gewonden, die door Dr. Kühr uitstekend verzorgd waren, begaf zich de colonnecommandant naar de versterking Z. van mas- djid Lam Djampoe en West van Belang, en liet die, in afwach ting van de komst van het peloton repeteergeweren, dat den te rugtocht der artillerie zoude dekken, door eene sectie van het pe loton der 3e comp. 14e Batajon, onder luit. Berenschot, bezetten. De artillerie was echter uit zichzelf al teruggegaan, tot nabij den

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 132