757 commandant intusschen door de daar aanwezige troepen eene op namestelling zou doen innemen. Op dit oogenblik keerde de chef van den staf, kapitein Kronouer, bij den colonnecommandant terug en deelde dezen mede, dat de ge- heele trein in Lam Soet was aangekomen en daar binnengebracht, dat hij uit Lam Soet voor munitieaanvulling der batterij ge zorgd had en dat hij, in de meening verkeerende, dat de geheele colonne was ingesloten omdat zij op een gegeven oogenblik van alle zijden door den vijand onder vuur werd genomen en zoo langzaam met den terugtocht vorderde uit Lam Soet om 4 uur 25' aan den liniecommandant te Lam Baroe het bericht had gezonden „Onmiddellijk hulp colonne Senelop dringend noodig. „Ik ben van colonne gescheiden en zit hier." De cavalerie nl., die hij, even vóór het afzenden van dit bericht uit Lam Soet, had uitgestuurd om de colonne op te zoeken, was onmiddellijk teruggekeerd met het bericht, dat zij voor het vijan delijk vuur had moeten wijken. Met den chef van den staf begaf de colonnecommandant zich nu naar Lam Soet. De vijand vuurde op dat oogenblik nog uit het N., O. en Z. en trachtte zelfs uit het Noorden, door Lam Oe, onder geschreeuw op te dringen, doch eenige salvo's van de compagnie Bruynis dreven hem terug. De terugtocht werd daarop kalm voortgezet, met het peloton repeteergeweren, onder luitenant Rijnen, in de achterhoede. Te half zes te Lam Soet aankomende, zag de overste van Heutsz de marechaussée daar in alarmstelling en de gewonden en zieken, voor hunne veiligheid, tegen de N. face aangelegd, waar de officie ren van gezondheid ijverig bezig waren hen te verbinden. De beide stukscommandanten der veldstukken, de Eur. ser geanten Putman No. 25271 en Klaassen No. 30749, lagen daar met den dood te worstelen. De eerste had een zonnesteek gekregen, de andere, zooals we reeds mededeelden, een beroerte. Beiden bezweken tengevolge van de overmatige inspanning, die van hen geëischt was. Luitenant Deibert had, te Lam Soet aangekomen, order ge kregen, de 7 c.M. A. Veld en den mitrailleur op veldaffuit ten Z. van de benteng, aan den kant van de rivier, in batterij te brengen en plaatste daarom de sloten, die hij voortdurend bij zich gehou-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 135