758 den had, weer in den mitrailleur. Later werd hem gelast eerc mitrailleur bij het N. W. bastion, in het daar aanwezige verhoogde^ schilderhuis, op te stellen en daar er geen andere te vinden was (een 7 c.M. A. met 2 mitrailleurs en bijna alle treinpaarden waren blijkens door hem gewonnen inlichtingen met de bergbatterij door- gemarcheerd) nam hij dien van de veldaffuit en plaatste hem op de- borstweringaffuit. Toen 's nachts de marsch voortgezet werd zorg de luit. Deibert voor het medevoeren van de beide stukken. Om 6V4 uur n.m. besloot de colonnecommandant den marsch naar Lam Baroe voort te zetten. Volgens mededeeling van de officieren van gezondheid had men- toen meer dan 50 dooden, gewonden en zieken. Op dat oogenblik meldde zich bij de colonne eene cavaleriepa- trouille, onder den len luitenant van Haaff, mededeelende, dat de weg Lam Soet Siroen, langs den R. oever der Atjehrivier, ge heel vrij was en dat, naar aanleiding van het te Lam Baroe ont vangen verzoek om hulp, het 9e Bataljon op marsch naar Lam Soet was. Haar werd geantwoord, dat de colonne volkomen mees ter van den toestand en de vijand geheel teruggeslagen was—- er viel slechts nu en dan nog een schot dat hulp derhalve niet noo- dig was, maar het daarom toch nuttig kon zijn, dat het 9e Bataljon, nu het toch uitgerukt was, in stelling bleef waar het was, totdat de lange colonne, met haar vele gewonden en grooten trein, zou zijn voorbijgetrokken. Luitenant van Haaff met zijne patrouille, zoomede de cavalerie van de colonne, reed nu naar Lam Baroe te rug en deelde onderweg aan den commandant van het 9<> Bataljon mede wat de overste van Heutsz hem gezegd had. Overste Bendien maakte er uit op, dat hulp geheel en al over bodig was en keerde insgelijks naar Lam Baroe terug. Nadat middelerwijl daartoe appèl geblazen was, verschenen alle commandanten met uitzondering van den batterijcommandant.- Toen bleek het den colonnecommandant eerst, dat de artillerie zon der bevel naar Siroen was doorgemarcheerd. Majoor van der Noor- daa deelde mede wat hij den artilleriecommandant gezegd had. De ze had blijkbaar zijn woorden verkeerd begrepen. Volgens mededee ling van den treincommandant waren te Lam Soet nog aanwezig:-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 136