759 ■een mitrailleur op veldaffuit, een kanon van 7 c. M. A Veld, een xnitrailleurkast met loopen, aan een stok gebonden, een pivótaffuit tot mitrailleur, een borstweringaffuit tot idem en een mortier wan 12 c.M. Er werd nu bevolen de marschcolonne als volgt te vormen Voorhoede: Mareschaussée. Hoofdcolonne 1 comp. v/h. 14e Bataljon (kapitein Bruynis), ■de ambulance, 1 comp. v/h. 14e Bataljon (kapitein Collot d'Escury), de artillerietrein, de administratietrein, 1 comp. v/h. 146 Bataljon (kapitein Angenent). Achterhoede de detachementen van Senelop en Lam Soet en het peloton repeteergeweren. Half zeven stond de colonne weer in marschorde, met de ma- srechaussée tot nabij kampong Gapoe, en werd het signaal voor waarts" geblazen. De voorhoede was nauwelijks op marsch, toen een marechaussee kapitein Graafland het bericht bracht, dat tal van Atjehers zich voor de spits bevonden. Kapitein Graafland zond dat bericht, ■dat niet van den commandant van den voortroep was gekomen, maar dat later bleek een praatje van'de marechaussée onder elkaar geweest te zijn, door naar den colonnecommandant. De overbren ger van dit mondeling bericht, een Eur. hoornblazer, die de zaak ook nog wat vergrootte, meldde: „Voor de marechaussée uit is de kampong zwart van vijan- „den, doorgaan is voor de colonne niet mogelijk." Op dit bericht werd de hoofdcolonne in alle stilte terug ontbo den en werden dooden en gewonden weer zorgvuldig binnen Lam ■Soet in veiligheid gebracht, evenals de artillerie en de trein, ter wijl de infanterie zoowel in als ten Oosten en ten Westen van de versterking stelling nam. De marechaussée waren intusschen zeer behoedzaam doorge marcheerd de kampongs bleken bewoond, zelfs vrouwen en kin-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 137