OVER DE ZEDELIJKE VORMING VAN HET KADER. (1) Een mindere is aan elk meerdere lijdelijke gehoorzaamheid ver schuldigd. Of de superieur op den hiërarchieken ladder hoog of laag staat; of hij in den dienst vergrijsd, dan wel ter nauwer- nood de jongelingsjaren ontwassen is; of hij in geestesontwik keling uitblinkt, dan wel ten aanzien hiervan beneden het ge wone niveau, zelfs dat van zijne inferieuren blijft; het is alles onverschillig en van geenerlei beteekenis: de orders van den generaal en die van den korporaal ontleenen aan het Reglement van Krijgstucht gelijke macht, en het bevel van den een is in zijn werking even krachtdadig en in zijne gevolgen even vèr reikend als dat van den ander. Deze omstandigheid maakt voor den mindere het lijdelijk ge hoorzamen dikwijls hoogst moeielijk. Terwijl hij meestal gaarne volgt dengeen, wiens intellectueele en moreele meerderheid hij erkent, omdat uit het besef van eigen minderheid de wil om ondergeschikt te zijn langs natuurlijken weg bij hem geboren wordt, daar moet hij zich dwingen de in eigen oog betere in zichten van zich zelf prijs te geven, zoodra hij het bevel van een naar zijn gevoelen minder hoog staanden meerdere eveneens te eerbiedigen of te volbrengen heeft. En, dit afstand doen van eigen oordeel, uit abnégeeren van het eigen IK, stelt aan elk individu hooge eischen. .Geen oplei ding, geen vorming is bij machte, ten deze het volmaakte te bereiken. De soldatenopvoeding moge op de hechtste grondslagen rusten, de krijgstucht naar de zuiverste beginselen worden toe gepast, hierdoor het belang van den dienst op de best moge lijke wijze worden bevorderd, de drang naar zelfverloochening zal daardoor niet ontstaan, en dus ook de mindere van den hem op- gelegden dwang tot zelfbeheerschen niet kunnen worden bevrijd. (1) Wij hebben bij het schrijven van dit opstel het Europeesehe kader op het oog- gehad. Cum grano satis is alles echter ook van toepassing op het inlandsche. Dl. I. 1903.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 13