766 verbruik van een groot munitiegewicht, meer voltreffers verkregen moeten worden dan met het veldkanon van 7.5 c.M. Duidelijk is het, dat met 6 (36) projectielen (1) meer treffers verkregen kunnen worden dan met 2 (12); vergeten is echter, dat gedurende het tijds verloop, waarin het G. kanon 36 projectielen verschiet, de G.K. vuurmond dit eveneens doet, terwijl dan het verschoten munitie gewicht driemaal grooter is. Bij gelijke kansen, wat betreft het verkrijgen van voltreffers, moet dus de uitwerking van den G.K. vuurmond aanzienlijk grooter zijn. Bestaat bv. de munitieuitrusting van elk Fransch veldkanon uit 150 G., met een gewicht van 900 KG., dan wor den deze naar het G. kanon geslingerd, dat slechts in staat is 300 KG. terug te zenden. Door den grooteren munitievoorraad bij het G. kanon zou dit het vuren wel is waar langer kunnen volhou den, maar de vraag is gerechtigd of deze vuurmond daartoe dan nog in staat is. Volgens generaal von Reichenau kan de munitievoorraad van zijn G. kanon 3 X grooter zijn dan van een 7.5 c.M. veldkanon. Dit is echter niet juist, omdat niet alleen het projectiel hier in reke ning gebracht moet worden, maar ook de lading. De verhouding zal dan waarschijnlijk 1:2 worden. De vraag blijft nu of de kansen op overwinning in het artillerie gevecht niet vermeerderen, wanneer het 5 c.M. kanon ook uitge rust wordt met G.K.. De G. moet bepaald het kleine doel treffen, wil zij uitwerking hebben, en is bovendien zeer afhankelijk van de bodemgesteldheid. Generaal von Reichenau zegt dan ook terecht, dat men zooveel mo gelijk voltreffers moet trachten te verkrijgen. Daartoe is een nauwkeurig en tijdroovend inschieten noodig, zoodat vermoedelijk de stalen G.K. kogels in de batterij gekomen zullen zijn, vóór men hiermede gereed is. Dan is het gedaan met het zorgvuldig rich ten en waarnemen. Vergenoegt men zich verder met de granaten te strooien, dan zijn zeer weinig treffers te verwachten. Uit gerust met G.K., gevuld met stalen kogels, zal het 5 c.M. kanon de meerdere zijn van een onvoldoend gepantserd 7.5 c.M. kanon. (1) Het projectiel van von Reichenau weegt 2 KG., de G.K. van het 7.5 c.M. veldka non 6 a 7 KG.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 144