767 Van af het oogenblik echter, dat erkend wordt, dat het 5 c.M. kanon, behalve pantser Gr., ook G.K. behoeft, zal men het betreu ren, dat het laatste projectiel zoo weinig kogels kan bevatten. Het denkbeeld om het toekomstige geschut een zoo klein mo gelijk kaliber te geven, heeft practisch geen voordeelen, hoe men de zaak ook beschouwt. Evenals vroeger geldt nog het beginsel, de vernielende kracht van het projectiel zoo groot mogelijk te doen zijn. Verspilling ware het van de kostbare artillerie niet de hoogst mogelijke uitwerking te vorderen op de zware schilden, die een vuurmond in de toekomst hebben moet, welke zich tegen stalen G.K. kogels wil beschermen. Welke vermindering het kaliber van 7.5 c.M. eischt, zal moeilijk zijn uit te maken. In de beide volgende hoofdstukken: „Unentbehrlichkeit des Schrapnels" en „Die Alleinherrschaft der Artillerie" komt de schrijver tot het besluit, dat tot bestrijding der infanterie een G.K. noodig is, omdat van G. alleen heil te verwachten is van treffers in of zeer nabij het doel. Ten slotte komt hij tot de gevolgtrekking, dat de klein kali ber G. vuurmond geen toekomst heeft, de G.K. behouden dient te blijven tot bestrijding van de infanterie en verder, dat de hou witsers niet tot de veldartillerie behooren. Wanneer hun gebruik noodig is bij den aanval op eene voorbe reide stelling, is er gewoonlijk tijd genoeg ze aan te trekken, en de vraag dient overwogen te worden, of het geen zaak is der infanterie de mitrailleurs te ontnemen, om die uitsluitend aan de cavalerie toe te voegen. In het slotwoord zegt de schrijver: De invoering van een kanon-terugloop-vuurmond is noodig. Hij moet van schilden zijn voorzien, die dekken tegen stalen G.K. kogels, terwijl het kaliber zoo groot moet zijn als met het oog op de bewegelijkheid mogelijk is. In het streven naar dekking ga men niet te ver; een frontschild is voldoende. Als projectielen zijn brisante G. en G. K. noodig, beide met dubbelwerkende buizen. Wat betreft de verhouding en het aantal projectielen, moet er op gerekend worden, dat er meer G. verbruikt zullen worden, dan tot nu toe aangenomen werd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 145