768 In het „Milit&r Wochenblatt" No. 20 t/m 23 van dit jaar publi ceert de op ballistisch gebied reeds lang bekende Generalleut- nant von Rohne een artikel „Schrapnel contra Granate", waarvan de inhoud hier volledigheidshalve in het kort medegedeeld wordt. In den laatsten tijd, vangt hij aan, heeft de generaal von Reiche- nau getracht tegenover de G. K. in de moderne veldartillerie wel is waar niet het eenige, maar toch het voornaamste projec tiel een met krachtige springstof geladen G. als gelijkwaardig en zelfs als meerwaardig projectiel te stellen. Dat een dergelijke G. tegen een met schilden gedekten vuur mond grootere uitwerking dan de G. K. hebben kan, is duidelijk, want de splinterwerking van een het schild doorborend projec tiel stelt de bediening zeker buiten gevecht, wat de G. K. in die mate niet zou kunnen. Daartegenover staat echter, dat de G.K. tegen alle andere vrijstaande doelen beslist meer waarde heeft dan een G. van gelijk gewicht. Het karakteristieke onderscheid tusschen beide projectielen is het volgende: le de springstukken van een G.K. hebben alle ongeveer gelijke grootte en een voor overwinning van den luchttegenstand gun- stigen vorm, terwijl de splinters der G. zeer ongelijke grootte heb ben. Het aantal van de met het oog op hun gewicht werkzame splinters is kleiner dan het aantal kogels van een G.K. van gelijk gewicht. 2e de deelen van een G.K. breiden zich van af het springpunt uit in een kegel met geringen, die der G. in een kegel met groo- ten tophoek. 3e de G.K. springt, middels een tijdbuis, in de lucht, de G. op den bodem of in het doel, middels een schokbuis. Wel is waar kan door het gebruik van dubbelwerkende bui zen de G.K. door den schok en de G. in de lucht tot springen worden gebracht, maar de volle waarde van het projectiel komt dan niet tot haar recht. Hoewel generaal von Reichenau ter vervanging van de G.K. alleen de brisante G. aanbeveelt en de gewone G. als een ver ouderd projectiel beschouwt, zal ik dat projectiel toch bij mijn beschouwingen in rekening brengen, zegt generaal von Rohne. Omtrent sub le merkt hij op

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 146