770 is daarbij, zooal niet uitgesloten, dan toch zeer moeilijk. Bovendien wordt de scherfwerking zóóveel geringer dan de schrijver bere kent, dat, als de terreinhelling in dat geval 3° en de invalshoek 5° is, de uitwerking tot op 2/g verminderd wordt, aannemende dat het projectiel in vlak terrein 10 M. vóór het doel aanslaat. Bevindt zich bovendien het doel zoo dicht achter den kam der dek kende terreinverheffing, dat te kort gaande schoten ook op de voor gelegen helling inslaan, dan is de uitwerking van de schoten nihil. Staat het doel 20 M. achter den kam van een onder 3° hellend terrein, bedraagt de invalshoek 5° en de gemiddelde hoogtesprei ding 3 M. en is men op den voet van het doel juist ingeschoten, dan vallen 38 °/0 schoten vóór den kam (zonder uitwerking), 12% in de ruimte tusschen den kam en het doel (scherfwerking), ter wijl de overige als volprojectielen werken of over het doel heen gaan. Aannemende dat slechts schoten, die hoogstens SOM. van het doel aanslaan, uitwerking hebben, dan zou in de vlakte op 37 °lo treffers gerekend kunnen worden en bij het doel evenge noemd op slechts i/g daarvan. Geheel andere uitkomsten krijgt men bij het gebruik van de G.K., want daarbij is uitwerking te verwachten, zoolang het springpunt vanaf het doel te zien is. spreidingskegel), dan is slechts zonder uitwerking elke G.K., die springt rechts van DZ en beneden CK. Is de springafstand, ten opzichte van K, 50 (100) M., dan moet bij een helling van 3° (<C KZB) het springpunt minstens 21/2 (5) M. hooger dan K liggen om uitwerking te hebben. Is de gemiddelde hoogtespreiding der springpunten 5 M. en de springafstand 50 M., als men nauwkeurig ingeschoten is op K, dan is 1j3 der schoten zonder uitwerking en bij 100 M. springaf stand, als gevolg van te kort brandende buizen, 1/i. Is de groote springafstand een gevolg van onnauwkeurig inschieten, dan zijn 2/3 der schoten zonder uitwerking, bij het G. vuur echter vrij Is AZ de verbinding vuurmond doel, KZ de helling waarop het doel staat (3°), DZA de hoek waar onder de steilst invallende scher ven den bodem treffen (invals hoek volle projectiel de halve

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 148