EENIGE OPMERKINGEN OVER DE MANOEUVRES IN 1902 NABIJ BATAVIA GEHOUDEN. Gedurende het droge seizoen van het jaar 1902 viel er een zeer gelukkige wending waar te nemen in de oefening der troepen; er werd voldaan aan den reeds dikwijls uitgesproken wensch, om de verschillende wapens meer en beter te oefenen in hun ge zamenlijk optreden. Zoo hielden de garnizoenen van Batavia en Mr. Cornelis bijna iedere week eeo ééndaagsche manoeuvre, waar dit vroeger slechts zelden geschiedde, terwijl 't toch niet te ontkennen viel, dat zulke oefeningen slechts op den duur voordeelen afwerpen en voldoende nut kunnen hebben, te meer, daar zoowel hoogere als onderaan voerders slechts zelden gelegenheid hadden zelf handelend op te treden, en men meestal te doen had met voorstellingen „op het slappe koord". Gelukkig liet men deze methode bij de bedoelde manoeuvre campagne zoo goed als geheel varen en werd alleen gestreefd naar het doelopleiding der officieren en oefening der troepen. 't Spreekt vanzelf, dat, waar men zich hier eigenlijk min of meer op een nieuw gebied bewoog, er vele fouten gemaakt werden, niet alleen in de bijzonderheden, maar ook wat betreft ■de vechtwijze van ons leger in het algemeen. Een critiek dus op de bij die verschillende manoeuvres gehuldigde beginselen zou dan ook, geloof ik, velen welkom geweest zijn, die hunne hande lingen slechts in engen kring konden bespreken; menigeen zal het dan ook, evenals mij, verwonderd hebben, dat niemand van ■onze vele bekwame tactici deze taak op zich heeft genomen. De bedoeling is mij verre ook maar gedeeltelijk die critiek te willen uitoefenen, daar ik in vergelijking met die tactici slechts een leek ben. Gedurende de bedoelde manoeuvres echter, aan verscheidene waarvan ik mocht deelnemen hetzij als sectiecom mandant bij een batterij, hetzij als zelfstandig sectiecommandant

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 150