773 rhebben enkele zaken, die telkens weder op den voorgrond traden, mijne bijzondere aandacht getrokken en mij geleid tot opmer kingen, welke ik ook door anderen hoorde maken, zoodat het mij niet onnut voorkwam ze eens bijeen te voegen, al ware 't maar in de hoop eens van bevoegde zijde de opmerkingen te mogen vernemen, die mij met de mijne zoo lang deden wachten. Zooals ik zeide, geldt 't hier slechts losse indrukken. Een van de moeilijkste zaken bij manoeuvres is zich een juiste voorstelling te maken van wat er op een werkelijk gevechtsvela zou gebeurenwaren hiervoor vaste regelen te geven, de critiek op de manoeuvrehandelingen zou heel wat gemakkelijker worden door vergelijking van de resultaten. Nu dit echter niet mogelijk is, moet men niet in een ander uiterste vervallen en zeggen 't lijkt toch niet op de werkelijkheid, we zullen er maar wat van maken. En dit is meen ik nogal eens het geval geweest. Te beginnen met het hoofdwapen, de infanterie. Er zijn twee groote factoren, die op 't oogenblik hun invloed uitoefenen op de vechtwijze van onze Indische troepen, nl. het gebruik van een juist schietend snel vuurgeweer, welk wapen we ook bij vreemde naties mogen verwachten, en de eigenaardige gesteldheid van het terrein. Zoowel tegenover een B. Y. als te genover een I. Y. blijven ze van kracht. De invloed van het moderne vuurwapen is nog steeds min of meer een rebus. De Transvaalsche oorlog had zooveel eigenaar digs, dat men voorzichtig moet zijn met op dien oorlog conclusiën te gronden als bv.dat de verdediging de eenige vechtwijze is die voordeelen kan afwerpen. Desniettegenstaande zijn enkele beginselen, vroeger in theorie aangenomen, nu door de practijk onomstootelijk bewezen, en wel: le. Bij voldoende geoefendheid der schutters is een juistheids- schot te verkrijgen tot op aanmerkelijke afstanden. 2e. De vuursnelheid is zeer groot en die groote vuursnelheid .is met minder inspanning te bereiken dan vroeger, hetgeen aan de juistheid van het schot ten goede komt. 3e. De plaats van den schutter wordt door het schot niet meer verraden. 4e. Als gevolg van een en ander is de materieele en moreele

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 151