774 uitwerking op ongedekte doelen, zoowel op de grootere als op de kleinere afstanden, belangrijk toegenomen. Een en ander zal ook in Indië gelden. Ik geloof echter niet,- dat ik de plank ver mis sla, als ik beweer, dat het tegenwoordige optreden op het manoeuvreterrein niet veel verschilt met dat in den tijd, toen de infanterie nog met een verouderd stelsel be wapend was. Evenzoo ben ik er van overtuigd, dat van het zwaar bedekte terrein, dat althans zeker in den omtrek van Batavia te vinden is, niet dat gebruik wordt gemaakt, dat ons tot op zekere hoogte groote voordeelen moet verschaffen, vooral tegen een vijand, die niet in dat terrein bekend is. Zoolang men op marsch was, bleef men door den afstand van de vooruitgeschoven troepengedeelten meestal vanzelf wel in het bedekte terrein, ofschoon ik flankaanvallen heb bijgewoond, die gemakkelijk hadden kunnen worden voorkomen door een behoor lijke verkenning en die volgens mij in de werkelijkheid „succes fou" zouden hebben gehad. Zoodra men in aanraking was met den vijand, scheen men zich verder alleen te bekommeren om de be paling van de taak, aan de verschillende troependeelen toegewe zen hoe die taak verder technisch werd ten uitvoer gebracht, dat scheen van minder belang. En dit lijkt me juist het moei lijkste gedeelte van de opdracht. Nadat men met elkander in aanraking was, hetgeen nagenoeg altijd op zeer korten afstand gebeurde, werden de troepen in't gevecht gebracht. Daarna dacht zich de leider veelal zijn taak volbracht en „bevond" zich dan ergens, zonder op iets anders af te gaan dan op berichten. En men zag dan ook rare dingen ge beuren. Een bezette kampongrand maakte den indruk van een boomtak waarop mieren loopen. Onophoudelijk zag men man netjes heen en weer gaan, in hun oordeelkundige uniform prach tige silhouetten vormend in dien rand, waar men in gewone om standigheden moeite zou hebben zich zichtbaar te maken. Een ieder die heen en weer moest deed dat liefst in den rand, ging of kroop niet eerst een eind achteruit. En wat maakt juist een troep meer zichtbaar dan beweging? De schutters waren slechts weinig gedekt. Bijna zonder uitzon dering hadden ze zich maar ergens neergeplakt, en als ze nu maar op een rijtje lagen mochten ze daar blijvendat hun halve romp

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 152