776 woordde. Zonder uitzondering was 't mogelijk geweest langs eert omweg, geheel gedekt, 't doel te bereiken. En zelfs al ware dit niet mogelijk geweest, dan had toch die beweging zoo verspreid moge lijk moeten plaats hebben, gebruik makende van terreinverhe venheden (galangans, verhoogde wegen, slooten enz.), over korte- afstanden desnoods kruipende. Eens stond ik met een sectie artillerie in stelling tegenover- een compagnie infanterie, op 700 M. van mij af in een kampong- rand liggende, doch zoo zichtbaar opgesteld, dat men de menschen bijna kon tellen, terwijl er voortdurend zulk een heen en weer ge loop was, dat zelfs op veel grootere afstanden het doel zou verraden zijn geworden. En wat is juist voor de artillerie moeilijker, dan te- vuren op een doel, waarvan men eigenlijk niet precies weet waar het is. Doch bovendien had een andere compagnie de voorkomend heid juist buiten den kampongrand geheel gesloten, met de armen over elkaar, te gaan staan, of nu en dan te zitten. Ons allen was het een raadsel wat hiervan de bedoeling waseen buiten gevecht ge stelde compagnie zou toch wel uit de voorste linie teruggetrokken zijn. En steeds bleef die compagnie, onder hevig infanterie- en artillerievuur, ons maar met de grootste kalmte opnemen. En zulke raadsels behoorden lang niet tot de zeldzaamheden.. Bij de bespreking echter hoorde men er nooit van gewagen. 't Behoeft geen betoog, dat ook hier weer de onpractische uni- formkleur haar vele nadeelen bewees. In 't kort, de groote voordeelen die de bedektheid van het ter rein ons kan bieden, vooral tegen een B. V. die er nog niet mede- bekend is, werden bijna geheel prijsgegeven, en de nadeelen traden op den voorgrond, zooals bv. het ontzettend moeilijke overzicht op het geheel en het houden van verband. Tengevolge hiervan gebeurde het dan ook wel eens, dat de manoeuvre anders verliep dan de leider bedoeld hadzoo trokken de partijen elkaar wel eens voorbijeen of beide moesten dan weer een eind terug. Ware het niet beter geweest alles maar verder zijn beloop te- laten? Juist dergelijke onvoorziene wendingen zullen zich in de practijk nogal eens voordoen (ik heb hier alleen op het oog die manoeuvres, waarbij geen aanleuning aan veronderstelde- troepen was aangegeven). Dat de kennis van het terrein een voornaam punt is, bleek

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 154