780 yijand. Dergelijke opdrachten werden echter meermalen gegeven. Ik heb er bijna nooit over hooren klagen, dat de artillerie zich te veel bloot gaf. Aan het zoeken van dekking wordt bij dit wapen dan ook bijzondere waarde gehecht, zelfs met opoffering, van veel tijd en dikwijls groote inspanning. De indirecte richting treedt dan ook meer en meer op d§n voorgrond en is de vol maaktheid nog lang niet nabij. Door de invoering van een stevige, gemakkelijk verplaatsbare observatieladder is de lastige richting, met richtbaken, die veel tijd vorderde, gelukkig zoo goed als ge heel overbodig geworden. Daar de critiek op de handelingen der artillerie niet zoo heel scherp was, ontbrak er ook bij dit wapen nogal eens wat aan de uitvoering van de opdracht; ronduit gezegd werd er wel eens maar raak geschoten, en moest er wel eens maar raak geschoten worden. Ten eerste omdat het opgegeven doel niet voor artille riebeschieting vatbaar was. Ten tweede echter ook dikwijls, om dat het doel zoo was opgesteld, dat men het niet vinden kon. Men legde zich hierbij dan maar neer. Artillerie verraadde zich meest al reeds spoedig, zoo dit niet al geschied was, door den rook, een factor dien men eigenlijk weg moet cijferen met het oog op het te verwachten gebruik van rookzwak kruit. En die rook gaf alleen nog maar een oplossing van de richting waarin, niet van den af stand waarop zich het doel bevond. Is het onmogelijk een volkomen onzichtbaar doel te vinden In 't geheel niet, doch dan moet men veelvuldig en goed gebruik maken van doelverkenners. Zoolang daarvoor geen afzonderlijke- menschen zijn aangewezen, moet men hiervoor dan maar gebruik maken van enkele stukscommandanten, van trompetters, en zoo eenigszins mogelijk van een officier Nooit heb ik dit zien geschie den eens werden er aanstalten gemaakt om den leider te vragen, te willen laten verkennen op welken afstand het doel zich onge veer bevond achter den hoogen dijk van het Krekot-kanaal, die zelfs een beschieting door middel van strooien zoo goed als onmo gelijk maakte. Het juist eindigen van de manoeuvre belette,, dat het nut van zulk een (nog gebrekkige) verkenning aan het licht kwam. Een enkele maal werd der artillerie een opdracht gegeven in de veronderstelling, dat een gedeelte van het terrein „geraseerd" was

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 158