DE AANVAL OP MATARAM OP ü9 SEPTEMBER 1894 (1). 1. Het gebruik cler cavalerie. De troepenmacht, welke in 1894 Lombok onderwierp, telde o.m. aan cavalerie een detachement van 3 officieren, 78 onderofficieien, korporaals en ruiters en 64 troepenpaarden, zijnde de helft van het 3e veldeskadron. Behalve een klein gedeelte, peloton, werd dit detachement bij den aanval op Mataram (29 September) geheel opgelost in or donnansen voor opperbevelhebber, chef van den staf en de ver schillende onderbevelhebbers. Elk dezer autoriteiten kreeg de be schikking over een buitengewoon aantal rapportrijders; klaarblij kelijk wist men geen andere opdracht voor de cavalerie. loch komt het ons voor, dat voor dit wapen iets veel beters te doen ware geweest dan het waarnemen van den ordonnansendienst al leen, waarin in dit geval de cavalerie niet dan op gebrekkige wijze kon voorzien. Immers het was te verwachten, dat alle gezichts- verband tusschen den opperbevelhebber en de verschillende co lonnes zou ontbreken en dat de berichten dus meestal rijdende op de kaart overgebracht moesten worden. Alleen de officieren waren van kaarten voorzien; het was dus duidelijk, dat de man schappen der cavalerie niet veel zouden presteeren als ordonnans. Uit den aard der zaak kon de cavalerie geen onmiddellijk aan deel nemen in het gevecht zelf; zoowel de voorgenomen ver rassing als de inwendige gesteldheid van Mataram veihinder- de dit. O. i. had men ze met vrucht kunnen aanwenden voor ■dezelfde opdracht als nu aan de rechtercolonne gegeven werd, nl. dekking van den rechtervleugel der middencolonne en bestrij king van het tusschen Mataram en Tjakra Negara gelegen terrein. Het terrein tusschen Mataram en Tjakra Negara wordt ingeno men door sawah's, welke ten tijde der operatiën geheel droog wa- (1) Schrijver veronderstelt, dat de beschikkingen tot den aanval op Mataram, samengevat en meegedeeld in W Cool. De Lombok Expeditie blz. 407, bij zijne lezers bekend zjjn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 160