784 2. Een omtrekking van Mataram. In het hierondervolgende zullen wij nagaan, op welke wijze eene omtrekking van Mataram mogelijk geweest ware, evenwel buiten elk verband met de redenen, welke den Generaal Majoor Yetter hebben geleid tot de in de werkelijkheid toegepaste aan- valswijze, dus zonder deze ook maar eenigszins te beoordeelen. Het is alleen ons doel te onderzoeken, hoe de klassieke aan- valswijze op inlandsche versterkingen, de omtrekking, op Mata ram toegepast had kunnen worden. Slaagde men erin zich te plaatsen tusschen Mataram en Tjakra Negara, zoodat de gemeenschap tusschen beide, voor den vijand hoogst belangrijke, plaatsen metterdaad verbroken was, dan was een groot voordeel verkregen. Maar daartoe was het noodig, hat de geheele Oostrand van Mataram, van en met den grooten weg tot en met Mondjok, door ons beheerscht werd. Alleen door Mataram te omtrekken kon men hiertoe geraken; en zouden om standigheden het onmogelijk maken Mataram van Tjakra Negara volkomen af te snijden, het streven daarnaar kon niet nalaten een diepen moreelen indruk op de Baliërs te maken, waardoor een aanval op Mataram allicht veel minder tegenstand zou ont moeten. Een blik op de kaart toont dadelijk aan, dat eene omtrekking langs de Noordzijde vrijwel onuitvoerbaa,r is. Het Noordelijk ge deelte van Mataram, Mondjok, wordt door Bangkal en Tjoelik tot voorbij den Westrand van Tjakranegara verlengd, terwijl het -Oostelijk gedeelte van Mataram, Padjang, met den Noordwestelijk- en hoek van Tjakra Negara verbonden wordt door Madjeloek en Tarnan Radja. De omtrekkende colonne zou dus, na ver naar het Oosten aangehouden te hebben, tusschen Tjoelik en Teliwang door marcheeren, om daarna te stuiten op een doorloopenden rand, ge vormd door de boomgaarden en klappertuinen aan de Noordzijde van Padjang, Madjeloek en Tjakra Negara, terwijl ze van uit de meer Noordelijk gelegen wijken van Mataram en Tjakra Negara onder concentrisch vuur genomen kon worden. Eene omtrekking langs de Zuidzijde bood meer kans van slagen, in zooverre, dat men haar kon richten tegen den Zuidoostrand •van Mataram. Om den Oostrand te bereiken zou men soortge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 162