785 Öjke bezwaren moeten overwinnen als bij eene omtrekking langs de Noordzijde. Pagasangan was in onze handen en van hier voert een goede weg naar den grooten weg Ampenan Tjakra Negara, waarop hijtusschen Mataram en Tjakra Negara, nabij den bekenden Dewa- tempel, uitkomt, slechts 160 M. van den Westelijken uitgang van Tjakra Negara. Deze weg gaat over eene overal begaanbare .sawah met eenige onbeduidende slokanshier en daar bevinden zich perceeltjes klappertuin. Niettegenstaande de onmiddellijke nabijheid van Tjakra Negara, komt eene omtrekking langs deze zij de ons nog zeer goed uitvoerbaar voor, al zijn er gevaren aan ver bonden. Immers de omtrekkende afdeeling had, van Pagasangan uitgaande, allereerst een flankmarsch natuurlijk in gevechts formatie, niet in de marschcolonne met vieren te verrichten ten opzichte van Mataram en Tjakra Negara; zoodra zij, tot den aanval op Mataram, Noordwest- of Westwaarts afsloeg, wendde zij den rug naar Tjakra Negara. Tegen de hieruit voortkomende na- deelen konden echter afdoende maatregelen genomen worden. Al vorens de colonne uit Pagasangan oprukte, zoude eene veiligheids- afdeeling, ter sterkte van 2 compagnieën infanterie en 1 sectie bergartillerie, vooruit gezonden moeten worden, om met een gedeel te der infanterie en de sectie bergartillerie zich op te stellen in den klappertuin 400 M. ten Zuidwesten van meergenoemden Dewa- tempel, nabij den Westelijken ingang van Tjakra Negara, met op dracht het terrein tot en met den weg MataramTjakra Negara te bestrijken; de rest van de infanterie had zich op te stellen in de wa terleiding ten Zuidwesten van den klappertuin, ter bestrijking van het terrein ten Zuiden van Tjakra Negara tot Abean Toeboeh, dat dagelijks geweerschoten wisselde met de Sasaks te Pagoetan. Beide opstellingen konden van uit Pagasangan, langs de bijna droge waterleidingen, zelfs onder 's vijands vuur gedekt worden inge nomen. Door een paar kleine opruimingen kon Abean Toeboeh in het gezichtsveld van Pagasangan-Oost worden opgenomen, zoodat de vuurmonden van dezen post de Zuidelijke afdeeling <in de waterleiding) zoo noodig krachtig konden ondersteunen. Daar Pagoetan en Soekadana door Sasak's bezet waren, die reeds eenmaal met goed gevolg een aanval der Baliërs hadden afge slagen, nl. in den nacht van 19 op 20 September t. v., was van

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 163