791 zender optreedt. Zij zijn zulks alleen in het geval militairen van uit de hospitalen worden geëvacueerd, of indien dezen door om standigheden verhinderd zijn zelf voor de verzending te zorgen. Dit, in verband met het aangehaalde uit de ontwerp-regeling, maakt het duidelijk, dat alleen in gevallen van evacuatie of ver hindering om zelf voor de verzending te zorgen, inventarissen moeten worden opgemaakt. In alle andere gevallen niet, hetgeen ook volkomen in overeenstemming is te achten met de tegenwoor dige richting van het opleidingssysteem, nl. het ontwikkelen van de zelfstandigheid van den man, die zelf wel degelijk verantwoor delijk voor een juiste verzending en verpakking kan worden ge steld, terwijl bij eene andere zienswijze den compagnies-(det.3-) commandanten, in strijd met den huidigen tijdgeest, nog meer ad ministratief werk op de schouders wordt gelegd, want zij toch zijn, blijkens het bovenstaande, de laagste autoriteiten, die gerech tigd zijn tot het opmaken van een inventaris. Aannemende, dat in het hierbedoelde gewest bovenstaande op vatting der ontwerp-regeling moet worden gehuldigd, is het duidelijk, dat de inhoud der kisten van militairen, welke niet verhinderd zijn zelf voor de verzending te zorgen, niet behoeft te worden geïnventariseerd. Eene andere opvatting toch is niet mogelijk, al ware het alleen, ondanks het bovenstaande, omdat het opmaken van inventarissen, bij plotseling vertrek van een groot aantal militairen in een kort tijdsbestek, dikwijls ondoenlijk zou zijn. Door het niet opmaken van inventarissen nu staat de deur voor eventueele reclames op een kier en wacht zij alleen op een duw van een kwaadwillend militair om wagenwijd te worden opengesmeten. De man toch mag alleen, blijkens punt 7 der algemeene order N°. 156 van 1902, klachten inbrengen, indien de zegels blijken geschonden te zijn. Wat belet nu een kwaadwillend militair de zegels te schen den en klachten in te brengen, bv. dat zijn kist zooveel attila's en zooveel pantalons meer moet bevatten? Niets, want de reclame is volgens de voorschriften ontvan kelijk, hetgeen echter niet wegneemt, dat zij niet kan worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 169