794 den met roode linten of yeeren), hetzij uit zucht om van het mo del af te wijken dan wel of zij een werkelijk gewenschte verbetering is. Dit zal blijken, als op den duur meerdere soldaten zich die extra-uitgave zullen willen getroosten (enkele oif. verbieden het dragen der stroohoedeu uit een oogpunt van krijgstucht). Overste van der Willigen teekent aan, in zijn rapport over de zending naar China, dat de stroohoeden der Duitsche troepen in de warme dagen geen voldoende beschutting tegen de zon zouden hebben opgeleverd. Zou dit waar zijn Ik hoorde door de dragers van stroohoeden nimmer over warmte klagen. Een bezwaar is, dat zij minder dekken tegen klewang- houwen, doch dit bezwaar mag niet rekenen als het werkelijk een verbe tering geldt; de kurassen, schouderbedekkingen, enz. zijn toch ook vervallen. De attila wordt, naar men ons mededeelt, vervangen door een blauw- linnen mouwvest (1) met één rij knoopen; er behoeft dus Diet nogmaals op het ondoelmatige van ons serge pak, als veldkleeding, te worden gewezen. Ook de pantalon wordt vervangen door de zoog. „bamboe" broek. Reeds thans worden te Atjeh aan uitrukkende troepen blauwlinnen broeken uit het magazijn verstrekt, en daarmede is een eind gemaakt aan de scheeve toestanden, dat enkelen, die het voorrecht hadden die kleedingstukken te ontvangen, ze aan de minder gelukkige collega's voor het dubbele van den prijs verkochten. Zoo zal 't dan ook minder voorkomen, dat de Europeaan met de tjelana pendek van zijn bruinen wapenbroeder uitrukt. De modelschoen deugt nietook dit is honderden keeren verkondigd toch blijft men eischen, dat de man twee paar van die „sigarenkistjes'' netjes opgepoetst bewaart voor zijn inspecties. De schoenen zijn lomp, te zwaar. Het onderhoud ervan is moeilijk, en zelfs bij goed onderhoud worden zij in de rimboe hard en stug en veroorzaken voetwonden zij laten het water niet spoedig uitloopen, en meermalen laat de zool geheel los. Te Atjeh worden de modelschoenen dan ook door slechts enkelen gedragen; men gebruikt hier de hooge of lage zeildoeksche schoenen, door Chineezen gemaakt. Deze zeildoeksche schoenen hebben geen van de op gesomde bezwaren, doch slijten eerder en zijn daarom duur; toch heeft de soldaat er veel geld voor over en staat dit dan ook willig af, om pret tiger en vlugger te kunnen marcheeren en om lastige voetverwondingen te ontgaan. De slobkousen zijn goed. Wel komen nu en dan klachten binnen over het spoedig slijten, doch de hoofdfout zit 'm daarin, dat de slobkousen in den regel niet passen. De officieren, die voor goedpassende slobkousen zrogen, klagen niet, maar die hebben ook steeds eenook passendreser ve-paar thuis, terwijl de soldaat, bij defect raken van dat kleedingstuk, (l) Schrijver is o. i. helaas niet juist ingelicht; bij de voorgestelde veldkleeding is de serge attila hoewel van een vereenvoudigd model - behouden. Eed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 172