795 een anderniet passendpaar tijdelijk gebruiken moet, en vooral daardoor verslapt de zorg voor het passend maken; „met niet juist passende mar cheert het zaakje toch ook wel." Putties, zegt men, sluiten beter af tegen patjets. Goedpassende slob kousen doen dit ook en de bezwaren, door soldaten bij een algemeen ge bruik van putties ondervonden, zouden legio zijn, voornamelijk door de moeilijkheid om een losser of vaster winden te beoordeelen. Oplettend heid is tegen patjets het beste middel: nu en dan naar de beenen kijken en de patjets wegtikkenin een goed patjet-land komen ze toch ook wel op 't lichaam door andere openingen in de kleeding; bovendien is deze plaag voor den nieuweling eenigszins vreemd, maar blijkt zij in werkelijkheid niet erg te zijn. S. Werving en kodaks. Zou het geen aanbeveling verdienen om voor elk garnizoen een kodak aan te schaffen, waarin een zestal platen geborgen kunnen worden De voordeelen zijn nogal groot; ellenlange beschrijvingen, die in den regel voor den lezer toch niet duidelijk zijn, kunnen vervangen wor den door een foto met eenige toelichtingen. Ook bij de werving zou dan geen verwisseling, op den weg tusschen het hospitaal en de kazerne, van de goedgekeurde soldaten meer plaats kunnen hebben, omdat van eiken goedge- keurden man in het hospitaal, vóór het verlaten van de keuringszaal, even een kiekje genomen kan worden. Dat kiekje wordt zoo spoedig mogelijk ont wikkeld in een donkere kamer, die heusch niet duur behoeft te zijn, en de officier belast met de werving weet nu even goed als de dokter, dat er niet geknoeid is. Doch daarmee zijn die knoeierijen nog niet den kop ingedrukt, want verwisseling heeft ook weieens plaats op de reis naar de depot-bataljons, zoodat de geleider een der afdrukken behoort mee te nemen, dien hij behoorlijk overgeeft, en een andere foto dient per post verzonden te worden. De foto kan bewaard blijven om te treden in de plaats van het signalement, dat tegenwoordig is afgeschaft. De kosten van aanschaffing dezer kodaks en van inrichting der donkere kamers zijn niet zoo groot en wegen ruim op tegen de verliezen, die het gouvernement nu lijdt door afkeuring van soldaten, die nooit goed gekeurd kunnen zijn en waarbij verwisseling moet hebben plaats gehad. De maatregelen, die men neemt om knoeierijen met foto's van contract koelies voor Djambi te voorkomen, zou men desnoods hier eveneens kun nen toepassen. X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 173