796 Afschaffing van reisdeclaraties. Iedereen, hij zij militair dan wel burger, heeft den ontzettenden last on dervonden, die aan de indiening van een reisdeclaratie is verbonden, ter wijl vooral zij, die niet voldoende den weg weten in den doolhof van be palingen, nog dikwijls geld moeten uitgeven om hun declaratie te doen opmaken; daarom zal iedereen, naar ik hoop, het met mij eens zijn om die reisdeclaraties af te schaffen. Bovendien moet men nog maanden wachten om het den lande renteloos voorgeschoten geld terug te bekomen, wat een groote schade is voor de „kleine luijden", waaronder wij militairen in dit geval gerangschikt mogen worden. Hoe nu aan dien toestand een eind te maken? Reist men met de Paketvaart, dan geeft men doodleuk een certificaat af en is klaargaat een reiziger 5e klasse een reisje met spoor of tram on dernemen, wel dan ontvangt hij een reisaanvrage, gaat er mee naar het station, krijgt een kaartje en komt waar hij wezen wil, zonder een cent te hebben voorgeschoten, en moet hij langs een straat- of landweg zich verplaatsen, dan krijgt hij een marschbon, die hem dadelijk uitbetaald wordt, waardoor hij koelies kan huren, terwijl bij het vervoer langs waterwegen men voor hem een vaartuigje inhuurt. Kan men nu voor reizigers le, 2", 3" en klasse niet dergelijke maat regelen nemen? Men behoeft dan geen cent renteloos voor te schieten of het geld, dat van te voren in niet voldoende hoeveelheid als voorschot verstrekt wordt, te ontvangen en niet maanden te wachten op het over schietende deel (33 dan wel 20%) der reisdeclaratie, terwijl de Alg. Re kenkamer minder werk krijgt, doordien er minder „blauwe briefjes" zijn na te pluizen. De daggelden voor reizen te land of te water zouden ofte voren moeten uitbetaald worden, en wat te veel is genoten van belanghebbende op het; einde der maand van zijn traktement ingehouden kunnen worden, of aan het einde der reis, waarbij dan als bewijs dient de geviseerde marschorder. En het allergrootste voordeel zou zijn, dat men op de begrooting veel' minder voor het vervoer van personen behoefde uit te trekken, daarbij de ingediende rekeningen van de S. S. alleen de zelf kosten zouden wor den opgebracht, terwijl ten slotte niemand zich meer bij de opmaking van een declaratie vergissen kan. Paardenfokkerij. Bij den vinnigen strijd over de kwestie wie wel de aangewezen paar denfokkers zijn: „bereden officieren", „gouvernementsveeartseffi' of „par ticulieren", lijkt mij de volgende passage uit Darwin's „The origin of spe cies" wel actueel „Onder duizend menschen is er zeker niet één, die een blik heeft, zeker

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 174