806 - schenkomst ingeroepen van de Kamers van Koophandel en Nijverheid in Nederlandscli-lndiê. Het Bestuur der Groep Nederlandsch-lndiè van het Algemeen Nederlandsch Verbond, Cohen Stuart, Voorzitter. Hartevelt, Secretaris. Bovenstaand rondschrijven spreekt voor zichzelf, wij behoeven er slechts weinig aan toe te voegen en kunnen dan ook, naar het ons voorkomt, volstaan met onze geachte medewerkers nogmaals te verwijzen naar het slot van ons artikel „Misbruik van vreemde woorden", op blz. 95 van Deel I van den loopenden jaargang. Redactie. Koloniaal Museum te Haarlem. Prijsvraag voor het jaar 1904. Onderwerp: „Nederlandsch Oost-Indische economische schetsen". Overeenkomstig het besluit der Raadsvergadering van 30 Mei 1903, looft de Commissie van het Koloniaal Museum te Haarlem uit een Gouden Medaille, of de waarde van f 100 (één honderd guldenj, voor de beste economische schets van den tegenwoordigen toestand van een gewest van Nederlandsch Oost-Indië (of gedeelte daarvan, of belangrijke plaats, of eiland, of eilandengroep). Aan alle verdienstelijke beantwoordingen zullen zilveren of bronzen medailles worden toegekend. Antwoorden in te zenden voor of op 31 December 1904 aan den Directeur van genoemd Museum, die bereid is nadere inlichtingen te geven. De Commissie voornoemd: W. P. Groenf.veldt, Voorzitter. M. Greshoff, Secretaris Directeur van het Koloniaal Museum. TOELICHTING. In weinig landen der wereld zijn de maatschappelijke toestanden en verhou dingen onderling zoo zeer verschillend als in de Aziatisch-Indische gewesten. Bepalen wij ons tot Nederlandsch Oost-Indië, dan is reeds op Java het onderscheid der residentiën, wat betreft bevolking, voortbrengselen, natuurgesteldheid, enz., zeer groot, doch nog veel meer is dit uit den aard der zaak het geval op de Buitenbezittingen, waar niet alleen elk gewest, maar vaak ook vele betrekkelijk kleine onderdeelen van gewesten zijn op te vatten als eene sociaal-economische „eenheid", die afzonderlijk be studeerd dient te worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 184