Met plaat X. DE PLAATSBEPALING. Wanneer een doel niet zichtbaar is, noch van uit de eigen batterij, noch van uit een dicht daarbij gelegen opstelling, dan moet eerst de ligging van het doel bepaald worden, alvorens hierop het vuur der batterij geopend kan worden. De wijze waarop dit geschiedt noemt men plaatsbepaling of peiling. 1) Uitgaande van de onderstelling, dat bij een gelukte landing van een B. Y. het eigen leger, na een reeks grootere en kleinere gevechten, terugtrekt naar het binnenland, op de inmiddels zoo goed mogelijk versterkte stellingen, om aldaar den laatsten grooten strijd te wagen, zoo is het duidelijk, dat de vijand tegen deze stellingen niet alleen zijn veldartillerie, maar ook zijn krombaan- geschut in werking zal brengen, ten einde met succes de ver schillende doelen achter dekkingen te kunnen bestrijden. Yoor de mobiele vestingartillerie, welke in de verdediging dezer stel lingen een belangrijk aandeel zal hebben, is dan de taak weggelegd den geschutstrijd met de zware vijandelijke batterijen te voeren. Yan onze mobiele vestingvuurmonden, waartoe wat het te genwoordige achterlaadgeschut betreft alle bestaande vuurmon den behooren, komen voor het voeren van den geschutstrijd bijzonder in aanmerking de stalen vuurmonden van 12 c.M. Ongetwijfeld zal de vijand voor zijn korte vuurmonden gebruik maken van het groote voordeel der gedekte opstelling en vooral zorgen, dat de gezichtsdekking zoo volkomen mogelijk zij. Over bodig hierbij te voegen, dat dit ook het streven onzer eigen batterijen zal zijn. Hieruit volgt dus, dat van uit de eigen batterij van zichtbaarheid van dit soort doelen geen sprake is en dat de ligging hiervan eerst door plaatsbepaling moet gevonden wor den, alvorens het vuur op het doel geopend kan worden. 1) In het later te noemen .Aanhangsel op de ontwerp-voorschriften van de vesting artillerie" wordt steeds van peiling gesproken. In dit opstel worden beide benamingen voor hetzelfde begrip gebezigd. Dit ter voorkoming van misverstand. Dl. II. 1903. 53

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 189